S přicházejícím podzimem listy na stromech postupně opadávají a končí na zemi. K jejich likvidaci můžete využít některý z mnoha přínosných způsobů.
Padající listí je pro některé lidi oblíbenou součástí podzimního období, pro jiné noční můrou. Jejich neustálé a náročné shrabování přidělává práci mnoha zahrádkářům. Pokud nevíte, jak potom s hromadou listí co nejlépe naložit, vyzkoušejte některý z těchto způsobů. I když jejich pálení není zakázané, přesto vás za něj může obec vysoce pokutovat.
Jak využít spadané listí
Ušetřete si práci s pytlováním hromady listí a namísto toho ji přidejte na kompost. Vhodné je však použití jen nestálezelených listů, které se rozkládají mnohem rychleji. Během 12–18 měsíců se tak stanou kvalitním hnojicím materiálem. Naproti tomu stálezelené listy se rozkládají až 3 roky. Ideální je tak použít listí dubu, buku, habru, javoru nebo kaštanu.
Nejprve listy zkontrolujte
Než spadané listy ke kompostování použijete, nejprve proveďte jejich důkladnou kontrolu. Nevhodné jsou veškeré kusy, které nesou známky napadení chorobami nebo škůdci. Ti by se mohli ve směsi rozšířit, a vy byste tak přišli o veškerou hnojicí hmotu.
Postup zapracování listí do kompostu
Jakmile máte listy zkontrolované, vložte je do pevných plastových pytlů. Pokud pracujete se suchým listím, natrhejte je nejdřív na menší kousky a poté do pytle přidejte trochu vody. Tím zkrátíte dobu rozkladu téměř na polovinu. Pytel však naplňte jen z poloviny a nezapomeňte po jeho obvodu vytvořit několik otvorů, aby mohlo docházet k výměně vzduchu a odtoku přebytečné vody. V další sezóně budete moci směs využít.
Mulčování kartonovým papírem vytvoří rostlinám harmonické podmínky. Zabrání plevelu i odpařování vody
Nechte hromádku v rohu zahrady
Doporučováno je také nechat hromádku spadaného listí někde na kraji zahrady, kde vám nebude překážet. Taková místa jsou často vyhledávána ježky a dalšími drobnými živočichy, kteří v nich mohou najít útočiště v zimním období. Pokud je umístíte poblíž ovocných stromů, nechte je tam až do jara, kdy je stačí rozhrabat na tenkou vrstvu a nechat postupně zetlít.
Zdroj: Domek i Ogrodek