Spadané listí na zahradě není jen otravnou překážkou. Efektivně poslouží jako hnojivo nebo mulč

Fotografie: Depositphotos

Podzimní listí nemusíte nutně pálit. Využít se dá hned několika způsoby. Nejjednodušší je přidat hromádku listí na kompost a proměnit jej ve výživné hnojivo.

Kompostování je skvělý způsob, jak se zbavit organického odpadu ze zahrady i z domácnosti. Po založení kompostéru vás celý proces stojí jen minimum práce a přitom získáte velmi výživnou směs bohatou na velké množství prospěšných látek. Podle webu Deccoria se vyplatí do něj přidávat i shrabané podzimní listí.

Jak kompostovat listí

Existuje několik způsobů, jak se spadanými listy naložit. Buď je přihodíte na kompostovací hromadu, nebo z nich vytvoříte samostatnou hnojicí směs plnou uhlíkatých sloučenin, jak jsme psali již dříve v článku na BydlímeÚtulně. Její účinky jsou cenné především na jaře, protože podporují tvorbu zelených částí rostlin a rozvoj kořenového systému.

Jaké listí kompostovat

Ne všechny druhy listí se k tomuto účelu hodí. Vyhnout byste se měli především listí z ořechu a kaštanu, což jsme radili i v dřívějším článku na BydlímeÚtulně. Než se rozhodnete pro jejich další zpracování, ujistěte se, že nenesou známky nemoci nebo chorob ani nejsou ošetřeny žádnou chemikálií. To by mohlo celou hnojicí směs znehodnotit.

Výhody hnojení listím

Přestože se nejedná o extra výživnou směs, stále bude mít pro vaše záhony značný přínos. Podle webu GardenWorld se vyplatí její používání především na těžkém a vlhkém podloží. Listy dokáží půdu provzdušnit a vytvořit lepší podmínky pro růst a vývoj rostlin. Předejdete tím také výskytu a rozvoje houbových chorob a plísní.

spadané listí
Fotografie: Razvan Socol / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Spadané listí ze sousedova stromu: Podle občanského zákoníku smí vlastník pozemku odstranit větve

Mulčování podzimním listím

Kromě hnojení lze hromadu listí využít jako mulč záhonů. Poslouží vám i při podzimní výsadbě nebo výsevu semen do půdy. Jejím použitím podpoříte zadržování vody v půdě, zmírníte riziko eroze a vysychání půdy. Práce s ním je přitom tak snadná. Jakmile shrabete listí na hromadu, jednoduše jej rozložíte pod keře a další rostliny a necháte pomalu zetlít. Tím opět dodáte do půdy část živin.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]