Jedinečné dílo architekta Ricarda Bofilla se zrodilo ve Španělsku. Bývalá cementárna nabízí prostory pro práci, kulturní akce, ale i domácí pohodu.
Architektura je druh umění, který za sebou nechává řadu unikátních staveb, jejichž krásu zpravidla můžete obdivovat po staletí, možná i tisíce let. Po celém světě je možné navštěvovat budovy, jejichž historie i kreativita lidí, kteří se podíleli na jejich stavbě, vám vezme dech. To se podařilo i architektu Ricardu Bofillovi, jenž ze staré cementárny v blízkosti Barcelony vytvořil jedinečný domov.
Monument plný skrytých tajemství
V polovině 70. let architekt Ricardo Bofill přeměnil opuštěnou továrnu na cement Sansón ve vesnici Sant Just Desvern nedaleko Barcelony na svůj domov a sídlo své firmy Ricardo Bofill Taller de Arquitectura. Cementárna byla postavena v roce 1921 v období industrializace města a v průběhu let se rozšiřovala, jak rostla výroba cementu. Budova poskytovala spoustu možností pro nové, vzrušující prostory spolu s neobvyklými překážkami, které musel Bofill překonat. Schodiště nikam nevedla a sila, jichž bylo v celém objektu na 30, byla naplněna cementem, jak uvádí TheLocalProject.
„Byla to precizní práce, která spočívala v odhalování skrytých forem a obnovování určitých prostor, srovnatelná s prací sochaře, jehož prvním úkolem je konfrontace s materiálem. Ovládán rozpory a nejednoznačností místa jsem se nakonec rozhodl továrnu zachovat a upravit její původní brutalitu a vyřezat ji jako umělecké dílo,“ uvedl Bofill.
Důchodkyni vždy fascinovaly malé domky. Jeden takový si postavila přesně podle svých představ
Práce probíhaly 3 roky
Renovace trvala 3 roky, což se pro některé může zdát jako neskutečně dlouhá doba, ale vzhledem k monumentu, jaký se před Bofillem tyčil, stihl přestavbu v rekordním čase. Rekonstrukce začala demolicemi pomocí sbíječek a dynamitu. Během bourání se objevily zřetelné prostory – tzv. katedrála, zahrada, sila. Exteriéry nakonec doplnila bujná zeleň, která jaksi otupuje hrany industriálního kolosu.
Velká „katedrála“ se používá pro schůzky, vystavování projektů a pořádání kulturních akcí, jako jsou koncerty a přednášky. Bývalá fabrika je rozdělena do 4 samostatných prostor, na architektonický ateliér, výstavní síň, zahrady a obytnou část. Najdete zde prostorné obývací pokoje, knihovny, bohaté zahrady a také útulné ložnice, jak uvádí MyPositiveOutlooks.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
„Líbí se mi, že je zde život dokonale naprogramovaný, ritualizovaný, v naprostém kontrastu s mým turbulentním nomádským životem. Mám pocit, jako bych žil v uzavřeném vesmíru, který mě chrání před vnějším a každodenním životem. Ten zde pokračuje v nepřetržitém sledu, jen s velmi malým rozdílem mezi prací a volným časem,“ jak dodal Bofill.
Tento světově známý architekt zemřel 14. 1. 2022 ve věku 82 let na následky onemocnění covid-19. Jeho oku neunikla ani Česká republika, kde také navrhoval. Nicméně zřejmě nic nepřekoná jeho životní projekt, jakým byla právě bývalá továrna na cement. Na BydlímeÚtulně jsme také zmiňovali unikátní přestavbu vodárenské budovy na nový domov.
Zdroj: TheLocalProject, MyPositiveOutlooks
Napište komentář