Štědrý dotační program „Oprav dům po babičce“ nyní může využít téměř každý

Fotografie: Martin Kotačka / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Projekt v rámci Nové zelené úsporám nazvaný Oprav dům po babičce se nově stane dostupnější pro další okruh žadatelů.

Dotační program Oprav dům po babičce nedisponuje zrovna přiléhavým názvem, neboť v jeho rámci lze opravit samozřejmě jakýkoliv starší dům. Nicméně další jeho pravidla jsou více než svazující. A právě to by se mělo od léta změnit, aby se zapojit mohlo přece jen více domácností.

Až milion do každé rodiny

Program Oprav dům po babičce byl spuštěný na podzim roku 2023 a za krátkou dobu získal mnoho pozornosti. Možnost čerpání vysokých dotací až do výše 1 milionu korun byla totiž v kombinaci s poskytnutím těchto financí předem velmi lákavá. I přesto ale mnozí narazili kvůli přísným pravidlům. Jedno z nich ale dozná od 1. června 2024 zmírnění.

Jak uvádí web Hospodářských novin, přišlo Ministerstvo životního prostředí osobou Petra Hladíka s úpravou podmínek ve věci vlastnictví nemovitosti. Doposud totiž nebylo možné, aby žadatel o dotaci Oprav dům po babičce kromě domu, na který chtěl čerpat, vlastnil nebo spoluvlastnil další stavbu určenou k bydlení. Od června to však možné bude – žadatel bude smět vlastnit či spoluvlastnit kromě daného domu ještě jednu nemovitost.

Stát přišel s řešením ohledně nedostatku a vysokých cen bytů. Lidé s nízkými příjmy se mají na co těšit

Stát bude štědřejší

Od zmírnění podmínek si ministr Hladík slibuje zvýšení zájmu veřejnosti, který teď víceméně stagnuje. S dotací je přitom možné kompletně zrenovovat starší dům a snížit tak jeho energetickou náročnost. Celá státní podpora tak víceméně stojí a padá na celkovém a důkladném zateplení budovy. Toto opatření lze nicméně kombinovat s dalšími úsporami v podobě instalace fotovoltaiky, zelené střechy, programu dešťovky nebo výměny zdroje tepla, jak uvádí portál NováZelenáÚsporám.

Stavba domu
Fotografie: Pixabay

Kromě dotačního projektu Oprav dům po babičce by měl doznat změn i program Nová zelená úsporám Light, jak uvádí web Obnovitelně. I tento program cílí především na snížení energetické náročnosti staveb a podporuje zateplení či třeba nabízí štědré dotace na výměnu oken, jak jsme psali na BydlímeÚtulně. Nově pak bude možné čerpat na tyto úpravy až o čtvrt milionu více.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*