Nepříjemný zápach ze dřezu je možné vyřešit bez návštěvy instalatéra pomocí kapsle do pračky

Fotografie: Depositphotos

Zapáchající kuchyňský dřez umí být skutečným problémem. Existuje ovšem snadná metoda, jak se ho zbavit pomocí toho, co už máte nejspíš doma.

Za nepříjemný zápach vycházející z potrubí jsou odpovědné především bakterie. Poměrně hodně lidí stále vyhazuje do dřezu celé zbytky jídla, případně vylévá do kanálu přepálený olej. To je obrovská chyba, která vede právě k těmto následkům. Zbytky jídla se totiž hromadí jak v potrubí, tak přímo v kanálku, a záhy začnou zahnívat. Z toho už se šíří mikroorganismy způsobující čím dál tím větší zápach. Jak z toho ven a zápachu se zbavit?

Proti zápachu i všem usazeninám

Prvním krokem je sítko nebo kryt na odtok ve dřezu. Pak se vám dostanou pryč jen tekutiny, cokoli objemnějšího se zachytí a dá se posléze snadno vylovit. Vždycky je samozřejmě lepší prevence než odstraňování následků. Když už jste se ale dostali do fáze, kdy čelíte zápachu, stále tu je snadné řešení. Vezměte jakoukoli kapsli na praní prádla a dejte ji do sítka ve dřezu. Pak ji zalijte horkou vodou a počkejte, dokud se úplně nerozpustí.

Bude to asi potřebovat četnější zalití, ale nepříjemný zápach bude po tomto zákroku minulostí. Tento trik je velmi účinný a na rozdíl od čističů určených přímo na odpad je mnohem méně toxický. Oproti těmto „krtkům“, jak se často jmenují, navíc nemusíte poté větrat. Granulované čističe určené pro odpady totiž obvykle fungují na principu louhu sodného. Ten je sice velmi efektivní, ale uvolňuje nepříjemné výpary.

Neutralizace citronem, octem a sodou

Použití kapsle vám poskytne prakticky totožný servis, a navíc celou kuchyni příjemně provoní. Další metody zahrnují ještě přirozenější suroviny, konkrétně citronovou šťávu a sůl. Trochu soli nasypte přímo do odtoku a nalijte na ni citronovou šťávu. Počkejte 20 minut, aby směs mohla v klidu působit. Pak už vše zalijte horkou vodou a zápachu můžete dát sbohem. Stejně jako v případě kapsle na praní zůstane jen příjemná vůně.

Fotografie: Pxhere

Zázraky dokáže ještě ocet s jedlou sodou. Jde navíc o dobré řešení, pokud předchozí postupy neodvedly tak dobrou práci. Obvykle jsou důvodem opravdu silné usazeniny. Do odtoku vsypte hrnek jedlé sody a zalijte ho dvěma hrnky horké vody. Po 10 minutách přidejte ještě sklenici sody a 200 mililitrů octa. Nelekněte se prudké reakce, protože všechny složky začnou silně bublat. Jakmile pěna opadne – asi za 20 minut – propláchněte vše teplou vodou.

Čištění samotného sifonu

Jestli nepomohly předchozí metody, je načase podívat se přímo do útrob sifonu. Vezměte si pevné gumové rukavice, pod sifon dejte lavor nebo kbelík. Jakmile ho totiž jen odšroubujete, vyvalí se na vás – respektive dolů – všechny nečistoty. Až ho vyčistíte pomocí všech dostupných prostředků, ještě ho důkladně propláchněte. Teď už by vám měl dát odtok i zápach opravdu pokoj. Vždycky je ovšem lepší dělat průběžně málo než jednou hodně.

Zdroj: Genialne

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]