Spotřebiče v koupelně spořádají poměrně dost elektrické energie. Na prvním místě vede ohřívač vody, za ním stojí elektrický žebříček k vyhřívání místnosti.
Rostoucí ceny elektřiny nutí většinu domácností šetřit. Je zapotřebí postupovat tak, aby vám spotřebiče sloužily, ale přitom se spotřeba elektřiny efektivně snížila. Pojďme se tentokrát podívat, které elektrospotřebiče v koupelně vám vytáhnou nejvíce peněz z kapsy. Používá se tam zpravidla pračka, sušička, topný žebříček na vyhřátí koupelny a případné sušení prádla, bojler. Z těch drobnějších jsou to vysoušeče vlasů, kulmy a vlasové žehličky, elektrické zubní kartáčky, holicí přístroje a osvětlení koupelny.
Co má v koupelně nejvyšší spotřebu
Největším žroutem je určitě bojler. Avšak spotřeba záleží na několika faktorech. Jednak na objemu zásobníku, na požadované teplotě vody a na energetické třídě spotřebiče. Ta se pohybuje v rozmezí sedmi stupňů, které se označují písmeny A až G. Áčko je nejlepší energetická třída – spotřebič je uzpůsobený tak, aby měl co nejnižší spotřebu. Naopak G je na opačné straně stupnice. Spotřebiče s tímto označením bývají při nákupu levnější, ovšem vyšší spotřeba tuto prvotní úsporu záhy překoná.
Proto je výhodnější pořídit si spotřebič dražší a provozní výdaje, které vás budou zatěžovat celou řadu let, by pak měly být nižší. Důležité je rovněž umístění bojleru. Měl by být co nejblíže ke koupelně a kuchyni, neboť tam teplou vodu spotřebováváte. Pokud bude od místa odběru příliš vzdálen, hodně vody bude zůstávat v trubkách a tam bude chladnout. A k jejímu přihřívání bude mít bojler vyšší spotřebu. Optimální nastavená teplota je 55–60 °C. Vyšší teplotu pravděpodobně nevyužijete, při teplotě 55 °C stěží udržíte ve vodě ruku.
Spotřebiče v pohotovostním režimu stále vysávají energii. Patří mezi ně i kávovar a topinkovač
Na webu ŠetříCeléČesko uvádějí, že když čtyřčlenná rodina se 150litrovým bojlerem ohřívá vodu na 60 stupňů, navýší roční spotřebu elektřiny o 4 530 korun. A to je hodně. Nezapomeňte také nahlásit u dodavatele správnou distribuční sazbu, abyste náhodou zbytečně nehradili víc, než je nutné. U elektrického bojleru máte nárok na nižší sazbu.
Pračka, sušička a drobné spotřebiče
Zdá se, že by to mohly být koupelnové spotřebiče s největším odběrem elektrické energie, ale ohřívače vody je rozhodně předčí. Když se navíc naučíte prát při teplotě 30–40 °C, ještě spotřebu snížíte. Záleží ovšem také na frekvenci jejich používání, na vytížení pracího bubnu a také na tom, zda využíváte levnější proud, který běží zpravidla v nočních hodinách. Stejně jako u bojleru je důležitá energetická náročnost spotřebičů.
Sušičku prádla využívejte jen v nejnutnějších případech, kdy na usušení textilu spěcháte, anebo při nepříznivém počasí. Jinak využijte sluneční energii a sušte prádlo venku. Pračka spotřebuje na jeden prací cyklus přibližně 0,5 kWh energie, sušička na usušení jedné dávky prádla asi 2 kWh, při poloviční náplni zhruba 1,2 kWh. Kombo pračka se sušičkou v energetické třídě D spotřebuje na jeden kompletní cyklus, tedy na praní i usušení prádla, cca 2,6 kWh, píše web Gadzetomania
I drobné spotřebiče něco stojí, ale vzhledem k tomu, že je používáte jen občas a krátce, finančně vás to nepoloží. Ovšem pokud je v domácnosti více uživatelů, kteří si vysoušeč vlasů zapínají několikrát denně a ten běží dohromady hodinu, může spotřebovat 2,3 kWh – což je v porovnání s pračkou a sušičkou poměrně hodně. Na BydlímeÚtulně jsme také psali, které spotřebiče jsou náročné na spotřebu a doslova vysávají vaši peněženku.
Zdroje: Gadzetomania, ŠetříCeléČesko
Napište komentář