Správná frekvence zalévání orchidejí podpoří jejich růst a květ

Orchideje jsou všeobecně považovány za jedny z nejkrásnějších květin na světě. V posledních letech se stále častěji objevují i v českých domácnostech, protože toužíme po tom, aby jim svými nádhernými barevnými květy dodaly kouzlo a exotickou atmosféru. Nicméně péče o orchideje není zcela snadná a v mnohém se liší od péče o klasické pokojové rostliny.

Z tohoto důvodu tak dochází k tomu, že našim orchidejím svou péčí někdy vlastně nevědomky spíše škodíme, než prospíváme. Typickým příkladem je nesprávné zalévání.

Kdy a jak orchideje zalévat?

Většina lidí orchideje zalévá podobně jako ostatní rostliny, a tím často dojde k tomu, že je přelévá. Častým následkem takového špatného zalévání je pak to, že orchideje přestanou kvést a někdy zcela uhynou. Pokud jde o správné zalévání orchidejí, jeho cílem by mělo být  pouze nasycení kousků kůry, které se v květináčích orchidejí nacházejí.

Další důležité rady se vztahují k teplotě vody, nejvhodnější je používat vodu o pokojové teplotě, zejména příliš studená voda orchidejím vadí, a také ke kvalitě vody. Pokud máte možnost, zalévejte orchideje dešťovou vodou, ta je pro ně nejpříhodnější, naopak voda s vysokým obsahem chloru jim nesvědčí.

Pokud jde o frekvenci zalévání, většině orchidejí vyhovuje zalévání jednou týdně, v horkých letních dnech maximálně dvakrát za týden. Jestliže vás doma trápí suchý vzduch, vaše orchideje ocení, když je čas od času orosíte pomocí lahvičky s rozprašovačem.

Nejlepší a nejjednodušší způsob zalévání je umístit celý květináč s orchidejí do mísy či kyblíku, do kterého jste předtím nalili vodu do výšky těsně pod okraj květináče. Takto nechte květináč ve vodě stát po dobu přibližně deseti až patnácti minut. Následně orchidej z misky vyjměte a nechte z ní přebytečnou vodu odtéct.

Kromě zalévání orchideje potřebují také živiny

Mnoho lidí trápí to, že jim doma orchideje nekvetou. Na vině je často kromě špatného zalévání také nedostatek živin, které orchideje ke kvetení vyžadují. Tyto živiny rostlinám můžete dodat buď prostřednictvím speciálních hnojiv, nebo zaléváním vodou, ve které jste předtím nechali louhovat banánovou slupku.

Fotografie: Freepik, Pixabay

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]