Správná péče o maliny zajistí bohatou úrodu

Maliny, chutné a zdravé ovoce, které patří k létu. Skvěle chutnají nejen s vanilkovou zmrzlinou, ale také na koláči či ve formě šťávy. Navíc obsahují velké množství vitamínů, minerálů a antioxidantů. Jejich pěstování na zahrádce není nikterak složité a s našimi praktickými radami ho zvládne každý.

Poskytněte maliníku oporu i hranice

Maliník je nejlepší vysadit na slunném místě s dostatkem vláhy. Většinou se sází několik rostlin v jedné řadě, aby byly dobře přístupné pro budoucí sklizeň plodů. Je důležité nezapomenout na to, že rostlina během svého růstu potřebuje oporu, nejlépe ve formě drátěnky, po které se může pnout.

V případě potřeby rostliny k drátěnce můžeme také snadno přichytit pomocí klipsů či provázku. Maliníky budou díky opoře lépe růst, jejich keře nebudou tak husté a výsledkem bude větší úroda. Vyplatí se rovněž ohraničit prostor, ve kterém maliník poroste, neboť rostlina se velmi rychle množí pomocí odnoží, a brzy byste ho tak mohli mít po celé zahradě. Nejvhodnější jsou k ohraničení betonové či plastové obrubníky.

Výsadba, řezání a péče

Pokud jde o výsadbu maliníku, nejvhodnější dobou je podzim, než přijdou první mrazíky. Rostlinky sázíme do jamek vyhloubených podle tvaru kořenů jednotlivých sazenic. Při manipulaci se sazenicemi je nutné dávat pozor, abychom neulomili pupeny na kořenovém krčku. Do výsadbové jámy se rovněž doporučuje vložit trochu kompostu.

Následně sazenici přihrneme zeminou, přišlápneme a důkladně zalijeme. Z počátku je nutné rostliny zalévat pravidelně, aby mohly dobře zakořenit. Pokud jde o řezání, během prvního roku neprovádíme žádné radikální řezání, pouze odstraňujeme slabé výhony a necháme jen ty nejsilnější.

Po první úrodě ale oplozené výhony ustřihneme až u země. Během následujících let poté zastřiháváme už jen výhony, které jsou slabé, nemocné či je z nějakého důvodu na rostlině nechceme, a také dbáme na to, aby se v půdě okolo malin neobjevoval plevel.

Zároveň je vhodné maliník třikrát ročně hnojit organickými hnojivy. Na jaře bychom měli použít startovací hnojivo s dostatečným obsahem dusíku, na podzim pak hnojivo s obsahem draslíku, který pomůže rostlině lépe přezimovat a podpoří vývin nových výhonů. V mezičase je vhodné ještě jedno přihnojení v letním období, nejlépe během května.

Škůdci a choroby

Bohužel maliníky často trápí nejrůznější choroby a škůdci. Z hmyzu malinám nejvíce škodí mšice, mravenci, brouk s názvem malinovník plstnatý a mušky bejlomorky, které následně způsobují červivost malin. Pokud je to možné, snažíme se rostliny ošetřovat především biologickými přípravky.

Rostlinky napadené bejlomorkou je vhodné odstřihnout a spálit. Pokud jde o choroby, mezi časté patří nejrůznější virózy malin a také plíseň. Jednou z nejčastějších viróz je mozaika, kterou poznáme podle žlutých teček či skvrn na listech. Pokud má maliník naopak listy fialově zbarvené, je to většinou důsledek nedostatku živin. Nejlepší ochranou před plísněmi je udržování maliníků tak, aby k nim mohl vzduch, a také odstraňování plísní napadených plodů.

Fotografie: DepositPhotos

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]