Orchideje jsou rostliny, které jsou po celém světě velmi oblíbené především pro svou nenáročnost. I takové rostliny ale potřebují správnou péči, aby dobře rostly a kvetly.
Někteří pěstitelé na ni nedají dopustit. Existuje tolik druhů orchidejí, že budete mít problém si vybrat. Tyto jedinečné rostliny jsou jedině nejen ve formě růstu, a tak rozhodně nepatří mezi obyčejné pokojové rostliny. Pro začátečníky je rozhodně vhodná odrůda Phalaenopsis.
Některé druhy jsou více náročné na péči
Orchidejí jsou různé druhy, některým se musí speciálně přizpůsobit podmínky, některé jsou schopné růst pouze ve skleníku nebo speciálních vitrínách. Pro ty, kteří s jejich pěstováním teprve začínají, může být obtížné se orientovat ve všech druzích, ale také v tom, co všechno je pro pěstování orchidejí potřeba. Začněte pouze s jednou rostlinkou, ať víte, jestli péči o ní zvládnete.
Začít můžete s méně náročnějšími zástupci, které jsou odolnější vůči chorobám. Nejčastěji je doporučována Phalaenopsis, o kterou se můžete postarat snadno a naučí vás zacházet s orchidejemi tak, jak tomu má být. Nejdůležitější pro orchidej je světlo. Je to tropická rostlina, která světlo miluje. Zároveň ale nemá ráda přímé slunce. Květy ani listy by tak neměly být slunečním paprskům vystaveny.
Orchideje umístěte na okna, která směřují na západ nebo na východ. Právě Phalaenopsis dokáže tolerovat podmínky severně orientovaných oken. Zvláštní pozornost byste měli věnovat potřebě zalévání. Orchideje milují vlhkost a jejich tropický původ by vás neměl zmást.
Stačí je zalévat jednou týdně ponořením do vody
První metoda je ponořit je do vody a sama rostlina si vezme jen tolik vody, kolik potřebuje. Je to spolehlivá a jednoduchá metoda. Tou další je sprchování. Pokud se rozhodnete rostlinu ponořit do vody, dejte ji nejlépe měkkou nebo dešťovou. Voda by nikdy neměla být ledová, na to dávejte pozor. Jakmile voda nasytí podklad, květináč vyndejte a vypusťte přebytečnou vodu.
Orchideje potřebují dostatečně vysokou koncentraci hnojiva v půdě. Používejte jen hnojiva, která jsou pro ně určená. Stačí je krmit jednou za měsíc nebo každé tři týdny. Vrchní obvaz se aplikuje pouze v aktivních měsících vývoje.
Před výsadbou kontrolujte a odstraňte měkké, poškozené nebo suché části rostliny. Pokud se přesazování bojíte, neváhejte o pomoc požádat zkušenějšího pěstitele orchidejí. Potřebují chladné podmínky, a to zejména v noci. Každá odrůda má své specifické vlastnosti a zvyky, a proto je potřeba vše pečlivě nastudovat ještě před nákupem rostliny. Musíte dodržovat kontrast mezi denními a nočními teplotami. V noci by teplota neměla klesnout o více jak pět stupňů oproti denní době. Zvadlé květenství se nebojte odříznout, nové stopky se budou vyvíjet ve spodní části, ale také z oka spícího pupenu na výhonku.