Čerstvý bobkový list zvládnete vypěstovat i doma na parapetu

Fotografie: Depositphotos

Snad každý alespoň jednou za život snil o slávě a dokonalém štěstí. Co kdybyste si ho mohli vypěstovat doma na parapetu? Stačí zasadit bobkový list a umístit ho podle techniky feng-shui a zasypou vás vavříny slávy. Doslova. Ale teď vážně. Bobkový list vám pravděpodobně nepřinese věčnou slávu, ale utrhnout si kdykoliv čerstvé koření taky není k zahození.

Původ a historie vavřínu

Vavřín (laurus nobilis) je vždy zelený strom, který roste podél celého pobřeží Středozemního moře. Už ve starověku považovali vavřín za posvátný strom boha světla a mecenáše umění Apolla. Tradovalo se, že strom inspiruje umělce a básníky. Jistě si vybavíte antické sochy, které mají typické vavřínové věnce na hlavě.

Ve starověkém Řecku se věncem korunovali vítězové olympijských her. V Římské říši byly tyto věnce výsadou císařů a generálů. Pokud se vrátíme k feng-shui, podle této filozofie je vavřín zdrojem vytrvalosti, životní síly, inspirace a sebevědomí.

Fotografie: Pixabay

Proč pěstovat bobkový list

  1. Produkuje fytocidy – ty ničí bakterie a viry. Čistí tedy vzduch
  2. Odvar z bokových listů zlepšuje trávení a povzbuzuje chuť k jídlu
  3. Máte čerstvé koření vždy po ruce
  4. Bobkový list v květináči je krásná zelená dekorace

Jak si ze semínek vypěstovat bobkový list

Zasejte semínka na konci podzimu nebo začátku zimy – klíčky tím pádem vyraší během delších a teplejších dní. Než semínka zasadíte, je nutná vertikulace. To znamená, že musíte narušit tvrdou voděodolnou skořápku. K tomu vám postačí nůž nebo brusný papírek.

Poté je na několik dní namočte v teplé vodě. Až semínka nabobtnají, vložte je do sklenice s vlhkým kalcinovým pískem (do hloubky 1 cm). Zakryjte je fólií a nechte vyklíčit na teplém a dostatečně osvětleném místě. Čas od času zalévejte. Až se objeví první 3 – 4 lístečky, můžete bobkový list přesadit

Přesazování sazenic: naplňte květináč drenážní vrstvou a trochou rašeliny, perlitu a kompostu, nebo si kupte substrát, který je vhodný pro sukulenty. Čím větší květináč, tím výš vavřín poroste. Po přesazení dejte květináč na dobře osvětlené místo. Nevystavujte ho ale přímému slunečnímu záření

Péče a sklizeň

Vavřín miluje vlhký vzduch. Pravidelně ho postříkejte vodou z rozprašovače, osprchujte ho nebo do jeho blízkosti položte hrnec s vodou. Optimální teplota pro pěstování je v létě 15 – 20 °C a v zimě 10 – 15 °C.

Po dvou letech byste měli bobkový list opět přesadit, protože jeho kořeny už budou mít málo místa. Pokud budete vavřínu věnovat dostatečnou péči, může dorůst až do výšky dvou metrů.

Listy sbírejte v období od listopadu do prosince. V tomto období mají nejvyšší obsah éterických olejů. Listy můžete skladovat až jeden rok. Poté začínají hořknout.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]