Rajčatové bohatství díky pomoci okolních rostlin. Růst plodů například podpoří i máta a kopřivy

Fotografie: Depositphotos

Pěstování rajčat se u nás věnují prakticky všichni zahrádkáři. A dokonce i ti, co přímo nevlastní žádný pozemek. Rajčata pěstují v nádobách na balkoně nebo terase.

Rajčata můžete vypěstovat v různé kvalitě a také v různém množství. Existují totiž rostliny – a to nejen v případě rajčat, ale týká se to téměř všech druhů zeleniny – jež na sebe při růstu vzájemně působí, a tudíž si mohou pomoci k vyšším výnosům i k prvotřídní jakosti. Na druhé straně jsou produktové rostliny i květiny, které pěstování rajčat nepodpoří, ale spíš jim uškodí.

Co do blízkosti rajčat vysazovat

Když tedy budete vědět, které rostliny na sebe působí příznivě, můžete naplánovat výsadbu tak, aby si navzájem prospívaly. Při pěstování rajčat můžete rovnou do záhonů, anebo alespoň do jejich blízkosti vysazovat jak okrasné rostliny, tak i bylinky a zeleninu. O tom, jak zeleninu vysazovat ve správných kombinacích, jsme na BydlímeÚtulně už psali.

Většina z nich odláká škůdce kořenové i plodové, jiné zabrání napadení mravenci a mšicemi. A také dokáží vylepšit půdu, jak píše web KobietaInteria. Uvedené druhy rostlin nezaberou mnoho místa a v žádném případě nebudou s rajčaty soutěžit o vodu a živiny.

Květiny

 • Měsíček zahradní – účinně odpuzuje molici skleníkovou a hlístice; měsíček v kombinaci s lichořeřišnicí sázejte do blízkosti rajčat – vyženou totiž od kořenů půdní škůdce.
 • Aksamitník – ten naopak přiláká pestřenky, které mají velmi dravé larvy; a ty se živí mšicemi.
 • Astry, rudbekie, zlatobýl, chrpa – taktéž chrání rajčata před hmyzem: tyto rostliny některé druhy hmyzu odpuzují a jiné je přilákají přímo na sebe.
 • Kopřiva – má významný vliv na úrodnost a kvalitu plodů; do jamky pro výsadbu rajčat byste měli přidávat pokrájené čerstvé kopřivy; dokonce i kopřiva, která vám v blízkosti rajčat vyroste, podpoří růst plodů, zlepší jejich chuť a odláká škůdce.

Orchideje se za výživné hnojivo odvděčí půvabnými květy. Pomohou i slupky z mrkve a aloe vera

Bylinky

 • Máta peprná – stáhne na sebe mšice a mravence a tyto dva druhy tak nebudete mít na rajčatech.
 • Tymián, šalvěj, saturejka, bazalka, majoránka, oregano, kopr, fenykl, citronová tráva – všechny tyto druhy bylinek podpoří růst rajčat a dodají jim jedinečnou chuť.
 • Brutnák lékařský – ochrání rajčata před housenkami a červy.
Pěstování rajčat vhodně doplní tato zelenina
Fotografie: Pixabay

Zelenina

 • Česnek, cibule, pažitka – pomáhají snížit riziko různých chorob, které rajčata napadají; do jisté míry dokáží omezit, či dokonce zabránit napadení rajčat plísní okurkovou nebo bramborovou.
 • Ředkvičky – také je můžete vysít do blízkosti rajčat, neboť zabrání háďátkům, sviluškám či roztočům, aby rajčata požírali; tyto ředkvičky sice asi nebudou k jídlu, neboť ředkvička je plodina krátkého dne (jaro a podzim). V době, kdy rostou rajčata, vyženou ředkvičky spíš do květů než do bulviček. Snad jen v případě, že rajčata poskytnou ředkvičkám dostatek stínu, se dočkáte i jejich úrody.
 • Fazole keříčkové – pokud je vysadíte poblíž rajčat, poskytnou jim fazole dostatek dusíku, uvádí web HomeForTheHarvest.
 • Mrkev, petržel, řepa, tuřín – zlepšují strukturu půdy, a tím umožňují lepší proudění vody, živin a kyslíku. Rajčatům se bude dařit, mrkvi však už tolik ne. Proto vysejte kolem rajčat jen menší množství mrkve, s jejíž sklizní vlastně ani nepočítáte. Hlavní mrkvový záhon vysejte dál.
 • Celer – chrání rajčata před plísněmi.
 • Listová zelenina – zelí, kapusta, brokolice, hlávkový salát mají pozitivní vliv na celkový vývoj plodů.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]