Efektívní způsoby, jak naložit s přemírou listí na vaší zahradě

Fotografie: Pixabay 

Také máte dojem, že jen chodíte s hráběmi po zahradě a hrabete listí, kterého stále přibývá? A co potom s těmi hromadami? Pálení listí není zrovna ekologické a navíc tím nepotěšíte ani své sousedy. Nabízí se několik možností, jak s listím naložit. Přinášíme vám tipy, jak hromady listí zlikvidovat.

Kompost

Část shrabaného listí můžete naházet do kompostu. Ovšem jen část. Rozklad listí podpoříte smícháním listí s čerstvě posečenou trávou. Rychlejší rozklad listí si zajistíte také tím, když jej nejdříve rozsekáte nebo nadrtíte na malé kousky. Ze zdravého listí vyrobíte výtečný kompost.

Mulč

Lisí můžete použít jako mulčovací vrstvu. Vyberte tedy místo, kde je možné veškeré listí skladovat. Jako mulč lze použít kůru, slámu i listí.

Někde ho nechejte – nemusíte listí odklízet z celé zahrady. Výhodné je listí na některých místech ponechat, například záhonům prospěje. Je skvělým přírodním mulčem, který ochrání půdu před mrazem a navíc podporuje půdní mikroorganismy v jejich užitečné práci.

Fotografie: Pixabay 

Připravte z nich listovku

Listovka je velmi kvalitní zemina, která vzniká několikaletým rozkladem listí. Listovka může být mladá (vznik 1až 2 roky) nebo stará (vznik až 5 let). Kombinovat ji lze s kvalitním zahradním substrátem. Nejlepší listovky vznikají z bukového listí. Její příprava vyžaduje čas a trpělivost, stojí to však za to.

Jak na to?

Listí uložte do ohrady z tyček nebo latí či do klasického kompostéru. Pokud je suché, pokropte ho vodou a dělejte tak průběžně. Dále už není potřeba dělat nic. Během jednoho roku se listí přemění v prospěšný mulč, který půdě dodá živiny a humus. A za další rok z něj bude listovka.

Pomůže i obecní úřad

Jestliže nemáte kompost ani chuť vyrábět listovku a mulčovací vrstvy dostačující množství, pak lze přebytek listí odvést na zahradní skládku (likvidace biologického odpadu). Obraťte se na obecní úřad a zeptejte se na tuto možnost. Ve větších obcích bývá jednou až dvakrát ročně přistavený kontejner, kam je možné tento odpad vyvážet.