Asi není chutnější kombinace než tradiční jídlo a krajíček křupavého chleba. Především k vydatné polévce nebo uleželému guláši. Každý chléb má ovšem tendenci tvrdnout.
To se týká jak pečiva kupovaného, tak toho, které si upečete přímo doma. A prošlý chléb už nikdy nemá stejnou strukturu, a tím pádem ani chuť. V zájmu delší použitelnosti ho proto někteří lidé nechávají v lednici, nebo mrazáku, ideálně v plastovém sáčku, případně v papíru. Jde však o velkou chybu, a proto je potřeba s tímto zlozvykem přestat. Jaká je tedy alternativní použitelná cesta, aby bylo pečivo zachováno bez neduhů stárnutí?
Základní kámen kuchyně
Chleba je totiž nade vší pochybnost základní potravinou, která se nejen na našem stole objevuje prakticky denně. Jeho hlavní výhodou je obrovská všestrannost. Je použitelný jak okamžitě a samostatně, tak jako výplň nebo příloha dalších jídel. Můžete si ho dát jako sendvič, krutony v salátech nebo polévkách či v podobě francouzského toastu. Jakmile se vám ale doma nahromadí vícero volných kousků a ztvrdnou, obvykle nezbývá než je vyhodit.
Neskladujte chleba v lednici
Hodně lidí si oblíbilo chlebovky různého typu, většinou dřevěné a zavírací. Případně chleba skladují v sáčku na kuchyňském stole či v ošatce přikryté utěrkou. Další lidé ho však dávají do lednice, nebo do mrazáku, aby si ho užili co nejdéle. Existují bochníky, které vám zatuhnou už několik hodin po koupi. A ve společnosti panuje mylné přesvědčení, že právě lednice takový proces zpomalí, takže tyto rizikové potraviny vydrží aspoň nějakou tu chvíli navíc.
Zachovat čerstvost však takovým způsobem není možné. V chlazeném chlebu totiž molekuly škrobu při nízkých teplotách rekrystalizují. To urychlí jeho vysušení nebo rozvoj plísně. Pro nejdelší zachování čerstvosti a použitelnosti ho proto skladujte výlučně v pokojové teplotě. Zmíněná chlebovka nebo jiná forma uzavření před okolím je ideální možností pro tuto potravinu.
Izolace od okolí
Stejnou funkci plní i papírový sáček, ubrousek nebo utěrka. Je to dobrá alternativa při absenci jakýchkoli vhodných nádob – chleba pak stačí zabalit a uložit na vhodné místo. Výbornými pomocníky jsou také bavlna nebo len, které pak perte vždy s neutrálním prostředkem. Vyhněte se hlavně silné parfemaci, jež pak může pronikat i přímo do pečiva. To samé platí pro látkové tašky. S touto výbavou jste připraveni na skladování jakéhokoli pečiva.
Nejen chleba nepatří do lednice
Kromě chleba existují i další potraviny, kterým pobyt v lednici neprospívá a jimž se nejlépe daří v pokojové teplotě. Perfektními příklady jsou brambory a cibule, jež je lepší skladovat venku v kuchyni nebo ve spíži. Nikdy do lednice také nedávejte med. I otevřená sklenice se prakticky nemůže zkazit a pokojová teplota je nejlepší. V chladu snadno zkrystalizuje – což lze odstranit opětovným ohřevem. Stačí vodní lázeň celé sklenice na mírném ohni.
Zdroj: Bonasavoir