Správné zazimování jiřin zaručí, že vám budou dělat radost svými květy i příští rok

Fotografie: Depositphotos

Jaro i léto už je za námi, a je načase myslet na to, jak květiny, známe jako jiřiny, správně zazimovat. Dobrou péčí v zimě si je připravíte na následující sezónu, kdy vám opět mohou dělat radost svými květy.

Na zimu se musí rostliny prořezat, ale jak naložit s hlízami?

Hlízy se před zimou musí odstranit, aby nezamrzly. Existuje mnoho různých způsobů, jak to udělat a žádný z nich není špatný. Záleží tak na každé zahradnici, pro jakou metodu se rozhodne.

Hlízy se musí chránit před vysycháním a také před nenechavými hlodavci. Můžete je ponořit do hlíny, ale nejdříve musíte oddenky očistit od hlíny a zeminy, a poté ošetřit fungicidem a vysušit. Ve vodě rozpusťte olejový jíl. Správně namíchanou směs poznáte, pokud bude konzistencí připomínat smetanu. Potom každou hlízu ponořte do směsi na několik vteřin.

Vydejte ji ven a nechte volně uschnout. Již vysušené hlízy dejte do skladovacích nádob a uchovejte ve sklepě. Před tím, než hlízy zase vysadíte, musí být jílová skořápka namočená.

Skladovat hlízy můžete také v parafínu. Parafín zahřejte ve vodní lázni, a poté do něj vložte hlízy. Postup je potřeba opakovat, poté co je první vrstva suchá. Hlízy se poté vloží do plastových sáčků a zasypou pilinami. Tato parafínová kůra zabrání jiřinám v předčasném klíčení.

Existuje také metoda, která ale nevyžaduje tolik práce a času. Stačí jen zastřihnout samotné rostliny. Suché počasí také pomáhá při zazimování jiřinek.

Zazimování krok za krokem

Jako první musíte jiřiny oříznout ve výšce 15 centimetrů. Poté vykopejte oddenek. Nejlepší jsou na tuto práci vidle, ale můžete použít i lopatu, jen musíte dát pozor, abyste rostliny nepoškodili. Poté rostliny uložíte na 2-3 dny na suchém a větraném místě a nemusíte nic řezat ani oddělovat.

Abyste je dobře uskladnili, použijte krabici se dnem, které bude potaženo například nákupní taškou. Dávejte na ně hlízy vrstvu po vrstvě a prokládejte mechem. Tím zabráníte oddenkům v hnilobě a zároveň udržíte úroveň vlhkosti tak, aby se rostlinám během skladování dařilo.

Navíc tím zabráníte také houbové infekci, která by mohla rostliny napadnout. Několikrát za tomu hlízy zkontrolujte a v případě potřeby doplňte piliny nebo upravte zimoviště.

Jiřiny můžete skladovat společně s bramborami, protože mají hodně podobné požadavky na správné uložení. V březnu pak můžete jiřiny dát na světlé místo a připravit je na roubování. S vysazováním počkejte na jarní teplé dny, nejlépe až po třech zmrzlých mužích. Nebudou již hrozit žádné přízemní mrazíky a rostlinám se bude dařit.