Základem úspěšného rozmnožení orchideje je její správné přesazení

Orchideje svými květy rozjasní kdejaký interiér. Jejich druhů je nespočet a oplývají i velmi pestrými barvami. Natrefit můžete na bílé, modré, růžové, nebo dokonce žluté květy. U nás je k vidění kolem dvaceti druhů těchto kouzelných rostlin. Pěstování orchidejí není nikterak náročné a zvládne to i úplný začátečník. Občas tyto pokojové rostliny vyžadují i novou výsadbu. Jak na ni?

Jak správně přesadit orchidej

Při přesazování myslete na to, že orchidej potřebuje kontinuální dodávku světla ke svým kořenům. Proto volte nádoby, které budou světlo propouštět. K přesazení orchideje tedy budete potřebovat:

  • dřevěný, nebo bambusový koš
  • mech sphagnum neboli rašeliník
  • kůru (menší i větší kusy)

Na dno koše umístěte nejdříve mech a kousky kůry, pak do tohoto organického materiálu vsaďte orchidej, pozor, abyste nepolámali její kořeny.

Zbylým rašeliníkem a kůrou pak rostlinu zaházejte, aby v nádobě dobře držela. Příliš ale neudusávejte, kořeny orchideje potřebují vzduch a prostor. Kromě dřevěných a bambusových košů je možné použít i ty proutěné, nebo kovové.

Jak o orchideje pečovat?

Až orchidej přesadíte, nezapomeňte ji řádně zalít, v nádobě se však voda nesmí zadržovat. Vhodné je orchidej umístit na chvíli do sprchy a zalít vodou, nebo do lavoru a napustit květináč buď dešťovou, nebo odstátou kohoutkovou vodou. Nechte květinu nasát potřebné množství tekutiny a zbytek jednoduše odlijte. Takto ji můžete zalévat jednou týdně. Postačí ale zvlažovat v momentu, kdy uvidíte, že mech a kůra jsou suché.

Orchidej nemá ráda časté přemisťování, proto ji dejte na jedno světlé místo a nepřesouvejte ji, pokud možno. V místnosti, kde ji pěstujete, udržujte vhodnou teplotu, ideálně kolem 20 stupňů Celsia. Ochraňte svou orchidej i před možným průvanem, který ji nesvědčí. Zejména v jarních a letních měsících ji můžete i hnojit vhodnými preparáty, aby dobře prospívala.

Fotografie: Econet

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]