Jedna rostlina, dvě plodiny. Vypěstujte si brambory a zároveň rajčata

V zemi brambory a nahoře rajčata, nejde sice o žádnou žhavou novinku, přesto mnoho lidí o této rostlině ještě neslyšelo. Umožňuje v jedné nádobě pěstovat hned dvě plodiny, brambory a rajčata, ačkoli jsou obě tyto rostliny součástí stejné rodiny, na kvalitně to ani jedné plodině neubírá.

TomTato nebo také Potatom je vhodný pro ty, co rádi zkouší nové věci, a také pro zahradníky s omezeným množstvím půdy a prostoru. Pěstovat lze jak na zahradě, tak balkoně či terase. Na křížení těch správných odrůd rajčat a brambor pracovali britští šlechtitelé deset let, nebylo snadné najít rostliny, kterým se bude spolu dobře dařit. Nakonec se to podařilo. Křížení probíhá roubováním, kdy se na kořenový systém brambor naroubují sazenice cherry rajčat.

Rajčatobrambory mají tu výhodu, že vám ušetří místo na zahradě, což ocení především majitelé malých pozemků. Pěstovat rajčata a brambory je možné také v nádobách či pěstitelských pytlích na balkonech a terasách. Klíčové je pouze to, aby měla rostlina dost prostoru pro kořenový systém.

Jak TomTato pěstovat

Co se týče podmínek pro pěstování, není to nic, co byste nezvládli. Rajčatům opatřete tyčovou oporu a přiměřenou zálivku, lepší je, když půda sem tam trochu vyschne, hodně mokrá půda není žádoucí. Vhodné je slunné a chráněné místo. Živiny v podobě hnojiva stačí dopřát rostlince jednou týdně. Ideální je bezpochyby přírodní, které si zvládnete vyrobit i sami.

Ujistěte se, že roste na plném slunci – pro dosažení nejlepších výsledků. Sluneční světlo zajistí vyšší úrodu a chutnější rajčata. TomTato by mělo být chráněno před jakýmkoli silným nebo studeným větrem a chráněno před mrazem. Roubování údajně zlepšuje odolnost vůči bakteriím, plísním a jiným škůdcům. Říká se, že rostlina produkuje 500 sladkých rajčat plus solidní úrodu brambor.

Fotografie: Freepik