Správný obývací pokoj musí splňovat několik základních pravidel

Obývací pokoj by měl splňovat řadu funkcí. S ohledem na to musí být i správně zařízen. Zjistěte, podle jakých pravidel. Jedině tak se bude jednat o prostor, který bude stoprocentně vyhovovat svému účelu. Na co při jeho realizaci myslet?

Mějte jasno o funkci

Hned na začátku je třeba si uvědomit, k čemu bude obývací pokoj primárně sloužit. Budete to místo kam si budete vodit návštěvy? Místo, kde budete odpočívat, či zde budete trávit většinu času? Bude zde probíhat i něco jiného, jako třeba vaření, pokud je s kuchyní propojen? To vše jsou věci, které by měly hrát roli. Podle toho vybírejte jednotlivé druhy nábytku tak, aby vše sedělo jeho účelu.

Vymezte zóny

Pokud jde o obývací pokoj s kuchyní, na který navazuje třeba i stůl který je určený k práci, je třeba jasně vymezit jednotlivé zóny. Tedy místo, kde se vaří, místo jde se vítají návštěvy a kde se relaxuje, i místo kde se pracuje. Vše by mělo být ideálně odděleno opticky, ale i odlišnými kusy nábytku.

Zvolte správnou barvu

Zdá se to jako hloupost, ale dobře zvolená barva rozhoduje o řadě věcí. Kromě toho, že by se mělo jednat o barvu vám příjemnou, nezapomínejte na jednotlivé podíly barev. Dominovat by měla barva neutrální, která se hodí na stěny a podlahy. Ideální je třeba bílá nebo béžová. Ta by měla zabírat až 60 procent místnosti. Dalších 20 procent by měla zabírat barva doplňková. Tedy ta, kterou bude mít nábytek, čalounění a tak dále. Poslední část by měla tvořit takzvaná akcentní barva, která bude lehce přitahovat pozornost. Zde se nebojte třeba výrazné červené, zelené, ale klidně i modré nebo žluté. Hodí se hlavně na doplňky.

Zvolte si styl

Když obývací pokoj žádný nemá, je to chyba. Styl mu dává určitý charakter. Dnes je hitem například neoklasicistní styl hodící se do velkých domů, nebo styl moderní až nadčasový, který je jasným hitem v novostavbách, jak v domech, tak i v bytech. Řada lidí volí i takzvaný eko, až industriální styl, kde nechybí ocel, beton, nebo i cihly. Poslední roky je hitem i styl skandinávský, který přináší hlavně využití přírodních materiálů, jako je dřevo.

Přitáhněte pozornost

Různé dekorační prvky by měly mít nejenom výraznější barvu, ale měly by být umístěny na místech, kde přitáhnou pozornost. Jsou to třeba polštářky na vašem gauči, dekorace na policích, další dekorace na zemi, nebo i doplňky na konferenčním stole. Zatímco běžný nábytek by měl ladit, tyto prvky by měly přitahovat pozornost tím, že jsou jiné.

Myslete na ergonomii

Co tím chceme říci? Správně vysoký konferenční stolek, pohodlný gauč i křeslo, televize ve správné výšce i náklonu. Pokud je obývací pokoj propojen s kuchyní i jídelnou, myslete na správnou výšku kuchyňské linky či jídelního stolu, či na optimální umístění světel podle toho, jakou část mají osvětlovat.