Lepení tapet na stěnu je pěkný oříšek. Usnadněte si tuto činnost díky jednoduchému postupu

Fotografie: Depositphotos

Doba koronavirová přeje renovacím. Pokud se právě chystáte vyměnit staré tapety za nové, ale nemáte s tím zatím moc zkušeností, čtete ten správný článek. Najdete v něm podrobný návod, jak vytapetovat.

Než začnete tapetovat, musíte si připravit stěnu

Před tapetováním si musíte připravit stěnu, na kterou budete tapetovat. To je naprostý základ, který nesmíte podcenit. Stěna musí být naprosto čistá. Starou tapetu budete muset odstranit, také barvy a všechny nečistoty.

Staré tapety odstraníte jednodušeji, pokud je namočíte vodou. Pak je jen seškrábnete kovovou špachtlí. Pokud jsou stěny natřené barvou na bázi oleje, budete ji muset očistit hrubým brusným papírem. Pokud jsou na stěně jakékoliv nerovnosti, vyrovnejte je s pomocí tmelu.

Co budete k tapetování potřebovat

  • Kovovou špachtli
  • Nůž
  • Olovnici nebo vodováhu
  • Široký štětec nebo váleček pro nanášení lepidla
  • Gumovou stěrku na vyrovnávání tapety
  • Kovové pravítko
  • Žebřík nebo vysokou židli

Jak nalepit tapety

Nezapomeňte se ujistit (nejlépe už v obchodě), zda mají všechny role stejné výrobní číslo. Pokud mají role jiné výrobní číslo, můžou mít jiný odstín. Pokud má tapeta vzor, pak bude muset být každé plátno spojeno podle vzoru na předchozím plátně.

K okraji stěny přiložte olovnici a tužkou nakreslete svislou čáru. Odviňte tapetu a zkuste první plátno. Označte si místo řezu na plátně tužkou.

Na stole si tapetu ohněte na řezu a odřízněte tapetu nožem s okrajem asi 5 cm.

Jak nanést lepidlo

Položte tapetu lícem dolů na stůl nebo čistou podlahu. Naneste lepidlo válečkem nebo štětcem od středu k okrajům. Dbejte na to, aby bylo lepidlo rovnoměrně rozetřené až k okrajům.

Jak lepit tapety na stěny

Ideální je lepit tapety ve dvou. Jeden vyrovnává a lepí tapetu seshora dolů a druhý zespodu podporuje a vyrovnává tapetu. Pokud budete lepit tapetu sami, bude to složitější, protože při lepení horní části tapety se vám sroluje spodní část.

Začněte vedle rysky, kterou jste si načrtli na začátku. Tapetu vyhlazujete od středu k okrajům, abyste se zbavili vzduchových bublin. Okraje uhlaďte s pomocí špachtle nebo válečkem. Přebytečné okraje odřízněte nožem.

Fotografie: Depositphotos

Pokud lepíte tapety na místech se zásuvkami a vypínači nejdříve vypněte pojistky. Poté odstraňte horní kryt vypínače a nalepte tapetu. V místě výstupu, proveďte nožem řez ve tvaru kříže a pomocí nůžek vystřihněte přebytečnou tapetu tak, aby při opětovném nasazení krytu nebyly viditelné žádné řezy. Vraťte kryty zpět.

Tapety se nelepí za ústředním topením, protože vlivem tepla tapeta schne a začne se odlupovat. Za topením natřete stěnu ve stejné barvě jako je tapeta.

Jak lepit tapety v rozích

  • Vnitřní rohy – přilepíme tapetu od okraje jedné stěny s přídavkem 1 cm k sousední stěně. Zarovnáme jej podél rohu špachtlí, dokud se tapeta nedotkne rohu. Nové plátno lepíme od rohu
  • Vnější rohy – přilepíme tapetu z jedné strany s přídavkem 5 cm na sousední stěnu. Další plátno nalepíme přímo na tento přídavek. To znamená, že se překrývají. Řežte s pomocí kovového pravítka a nože vrchní list podél švu

Užitečné tipy

Vždy začínejte kolem oken. Každý první pás musíte změřit s pomocí olovnice. Pokud se lepidlo dostane na přední stranu tapety, nemělo by se v žádném případě otírat. Zbytky lepidla by se měly navlhčit a odstranit s pomocí vlhké houby

V průběhu lepení a schnutí si dejte pozor, aby v místnosti nebyl průvan. Jinak by se spoje mohl rozklížit. Pokud se na tapetě objeví vzduchová bublina, musíte do ní říznout. Jen malý řez a potom nanesete lepidlo na zeď. Přebytečné lepidlo odstraňte hadříkem.

Do redakce Bydlimeutulne.cz jsem se přidala během svých studií a práce redaktorky mě tak nadchla, že jsem se rozhodla zůst... [Více o autorovi]