Vilu z vysloužilých kontejnerů jim mohou závidět i milionáři

Všichni toužíme po tom pohodlně a útulně bydlet, nejlépe ve vlastním prostorném rodinném domě. Vila je zkrátka sen mnohých. Pořízení takové nemovitosti je ale finančně velmi nákladné. Nicméně existuje i jiné řešení, které je již mnoho let velmi oblíbené především v Americe, odkud ale v posledních letech proniká i do ostatních částí světa.

Stačí trochu vynalézavosti, šikovnosti a jeden či více přepravních kontejnerů. Výsledkem pak může být nádherná vila, která vznikla nedaleko Sao Paula v Brazílii a minulý měsíc se účastnila prestižního veletrhu Expo Container City.

Ekologičnost, variabilita, originalita i rychlost stavby

Kontejnerové bydlení s sebou přináší hned několik velkých výhod, mezi nejčastěji uváděné patří zejména dostupnost, ekologičnost a kompaktnost. Statistiky uvádějí, že dům postavený z kontejnerů vyjde v průměru o více než třicet procent levněji než dům stejné velikosti a stylu postavený klasickým způsobem.

Další předností kontejnerů je, že s sebou přinášejí i neskutečné množství architektonických a designových možností.

Standardní rozměry kontejnerů mají většinou šířku dva a půl metru, délku od šesti do čtrnácti metrů a výšku mezi dvěma a půl a třemi metry. S jejich pomocí tak lze snadno postavit velmi architektonicky rozmanité a zajímavé domy, kdy si s jednotlivými kontejnery lze pohrát podobně jako s kostičkami z lega.

Stačí je spojit a vytvořit prostorově velmi zajímavě řešený dům, s několika oddělenými místnostmi, které se mohou nacházet ve stejném či odlišném patře tak, jako tomu je i v případě vily z našeho příspěvku, jejíž celková plocha je úctyhodných dvě stě sedmdesát čtyři metrů čtverečních.

Působivý exteriér i interiér

Domy postavené z přepravních kontejnerů nabízejí oproti klasickým domům také zajímavé možnosti týkající se teras, můžete jich totiž mít hned několik. Jedna terasa se může nacházet před domem a druhou terasou může být vlastně celá střecha kontejneru, v případě terasovitého kontejnerového domu vznikne rovněž několik teras v různých úrovních.

Zvenku je vila natřena různými světlými barvami, především bílou a béžovou, které v kombinaci s černými rámy oken a dveří domu dávají velmi moderní a zároveň elegantní styl. Zajímavé je také použití oken na celou jednu stranu kontejneru a vytvoření příjemného sezení s výhledem. Vnitřní prostory vily působí moderně a útulné, k čemu přispívá i její minimalistický styl.

Dominantními barvami jsou bílá, černá, šedí a také různé odstíny dřeva, ze kterého je vyroben nejen některý nábytek, ale také dveře či vnitřní schodiště.

Fotografie: Luci Cesar

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]