Chcete si na zahradě vysadit krásné růžové keře, ale nevíte, jak na to? Vysazovat se mohou na jaře, v létě i na podzim, postup ale bude v každém období trochu jiný.
Na jaře můžete zasadit prakticky jakékoliv sazenice, ať už vegetativní (pěstované z mateřského pupenu), s uzavřeným kořenovým systémem i dospělé keře, které chcete z jednoho místa přesadit na druhé. Jaro je považované za ideální období i na výsadbu.
Zvolte vhodné stanoviště
Růže mají rády slunce, avšak nikoliv spalující polední svit. Ideální je pro ně stanoviště, na které dopadá slunce ráno a dopoledne. Vyberte místo poblíž vzrostlejších keřů nebo stromů, které růže mírně zastíní a chrání je před spálením. Růže nemají rády stagnující vlhkost. Pokud máte na svém záhonku bohatou černozem, z keřů sice vyrazí silné výhonky, kvetení ale bude zaostávat. Ideální je nakoupit pouze pár keříčků a pozorovat, zda se jim právě v takové půdě daří či nikoliv.
Sazeničky jsou nejsložitější
Za nejsložitější se považuje výsadba ze sazeniček. Od poloviny do konce května vykopejte na místě jamku, která bude třikrát větší než hrudka hlíny kolem kořenů sazenic. Vytvořte směs ze dvou částí vyhrabané zeminy, jedné části kravského hnojiva a jedné části listnaté půdy, kterou můžete nasbírat v lese pod starými stromy.
Ořežte podélně plastovou kapsli kolem kořenů a odstraňte ji. Zeminu kolem kořenů trochu navlhčete, nesmí být ale úplně mokrá. Opatrně přeneste sazenici do vyhloubené jamky, přidržte ho ve svislé poloze a do dvou třetin jamku zasypte připravenou směsí zeminy. Lehce zakryjte obyčejnou hlínou a mírně pokropte vodou.
Chraňte rostlinu před ostrým světlem
Když se voda vsákne, vyplňte zbytek jamky obyčejnou zeminou a stlačujte ji rukama. Kolem vysazeného keře nasypte mulčovací kůru, rašelinu, slámu nebo seno, aby zemina při jarním slunci nevyschla. Pokud sazenice už nasadily růžové pupeny, odtrhněte je. Pokud to neučiníte, rostlina se vysílí rozvíjením květů a nebude mít dostatek energie na budování kořenového systému. Zhruba za dva měsíce růže zakoření a vyraší na ní nové pupeny.
Mladé keře byste měli zastiňovat sítí, kterou odkryjete vždy jen na několik hodin denně. Když růže zesílí, můžete síť odstranit úplně. Růže zalévejte maximálně dvakrát týdně a pouze vodou, která má pokojovou teplotu. Nezapomeňte na pravidelné mulčování.
Sázení z nádoby je jednoduché
Pokud budete vysazovat keře z nádoby, den předem je dobře zalijte. Ujistěte se, že na dně nádoby nejsou žádné ucpané odtokové otvory. V den výsadby vykopejte jámu dvakrát hlubší a širší, než je nádoba, a naplňte dno směsí zeminy, humusu a zeminy z lesa. Nádobu otočte dnem vzhůru a opatrně vyjměte rostlinu spolu s vlhkou hlínou. Vložte ji do jamky a zasypte směsí zeminy.
Následující dva dny rostlinu nezalévejte. Pokud byla nádoba s růží umístěná ve stínu, zakrývejte zpočátku rostlinu před poledním sluncem sítí. Po dvou dnech růži zalijte a oblast posypte mulčovací směsí. Pokud už nasadila pupeny, ponechte je tak, protože růže vysazená z nádoby už si stihla vytvořit dostatečný kořenový systém.
Přípravy na přesazení začínají na podzim
Pokud chcete na jaře přesazovat dospělé keře, musíte si oblast připravit už na podzim. Vykopejte jámu a vložte do ní kbelík, aby až do jara držela tvar. Na podzim si také připravte směs zeminy a skladujte ji ve sklepě nebo v teplé stodole. Na jaře ořízněte všechny výhonky růže do délky 30–40 cm. Ponechte asi jen pět nebo šest výhonků, ostatní uřízněte úplně.
Vykopejte starý keř, kořeny umyjte pod tekoucí vodou a ujistěte se, že tenké kořínky zůstaly nepoškozené. Hlavní kořeny ořízněte zahradnickými nůžkami na délku asi 40 cm. Měl by na nich zůstat dostatek tenkých kořínků. Z jámy vyjměte kbelík a do otvoru zasaďte růži, zakryjte vlhkou směsí zeminy a ponechte v klidu. Správně přesazená dospělá růže za pár dní rozkvete.