Chleba vydrží měkký a bez plísně až 3 týdny: Stačí k němu přidat bylinku, kterou má každý doma

Fotografie: Pohled 111 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Skladování chleba je poměrně snadné, ale musíte vědět, jak na to. Stačí udělat dva až tři úkony a prodloužíte mu trvanlivost, kvalitu přitom zachováte.

Jak v domácnosti skladovat potraviny, byste měli vlastně vědět všichni. Jen tak lze zabránit plýtvání jak penězi, tak i potravinovými produkty. Na první pohled by se mohlo zdát, že skladování není žádná věda. Mohli byste si myslet, že nákup se prostě rozloží z tašky do lednice a do spíže a je hotovo. Tak snadné to však není. Nesprávným skladováním můžete řadě potravin zkrátit trvanlivost. Správné skladování nelze podceňovat zejména u pečiva. A to jak u bílého, tak i u chleba.

Jak skladovat chleba

Běžně můžete chleba konzumovat tak tři, nanejvýš čtyři dny. Když však dodržíte ta správná pravidla, dokážete, že chleba bude poživatelný až tři týdny. Správné skladování chleba je klíčové pro zachování jeho čerstvosti a kvality. Chléb by měl být uchováván při pokojové teplotě, nejlépe mezi 20 až 25 °C. To pomáhá udržet jeho vlhkost a zabraňuje se příliš rychlému vysychání. Důležité je také zabránit přímému kontaktu s plastem, který způsobuje zapaření a většinou vede k tvorbě plísní.

Z uvedeného vyplývá, že chléb nepatří do ledničky ani do igelitky. Místo toho je doporučeno chleba skladovat v papírovém sáčku, anebo co je ještě lepší – zabalte ho do čisté utěrky nebo plátna z přírodního materiálu. Měla by to být bavlna nebo len. To umožní chlebu dýchat a zároveň bude chráněn před vysycháním. A v této textilii vložte chleba do chlebníku, jak radí web Dáma. Ten by měl mít ovšem dobré odvětrávání.

Takto skladovaly česnek už i naše prababičky: Tato geniální finta má zásadní výhody

Co když máte chleba ještě teplý

Pokud je chléb ještě teplý, ať jste ho upekli doma sami, nebo ho přinesli z pekárny, je důležité nechat ho nejprve vychladnout na vzdušném místě. Teprve potom ho můžete uložit k dalšímu skladování. Pro dlouhodobější skladování můžete chleba zamrazit. Před tím byste ho však měli nakrájet na jednotlivé krajíce, abyste ho z mrazáku vyjmuli jen tolik, kolik jednorázově spotřebujete.

Čerstvý chléb je náramná pochoutka. Tak jím neplýtvejte
Fotografie: Pixabay

Ještě si zapamatujte, že každý chléb je trochu jiný a může vyžadovat specifický přístup ke skladování. Kupříkladu celozrnné chleby je lepší než při pokojové teplotě skladovat v lednici, abyste zabránili žluknutí olejů v semínkách.

Jak tedy čerstvost a trvanlivost chleba prodloužit

Je to velice snadné. Do chlebníku vložte zároveň s chlebem kousek naťového celeru. Většinou postačí jeden stonek. Ten dodá chlebu vlhkost, a přitom by se neměla objevit plíseň, jak uvádí web Genialne. Podobně by měl zafungovat překrojený brambor nebo jablko. Na BydlímeÚtulně se také dozvíte, jak správně skladovat vejce, abyste jim uchovali co nejdelší trvanlivost.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*