Inovativní způsob, jak dokonale vyčistit sprchovou hlavici od vodního kamene. Ušetřete čas i peníze

Fotografie: Depositphotos

Jakmile vám ze sprchy začne naprosto nekontrolovaně na všechny strany cákat voda, znamená to jediné. Je čas na zápas s vodním kamenem a také trochu prevence.

Sprchování má být obecně uvolňující aktivita a odpočinek, nikoli drama. Pokud vás naštvala ucpaná hlavice, není potřeba se jakkoli vzrušovat. Jedná se totiž o problém, který už potrápil mnoho lidí před vámi, je tu tedy nejedno řešení. Ucpané trysky způsobují nepravidelný proud vody a také to, že ho nelze dost přesně zacílit – neustále se mění. Je navíc výrazně slabší než u čisté hlavice. Vodní prostředí je také vynikající líheň pro bakterie a plísně.

Co je vlastně vodní kámen?

Jedná se o povlak usazující se jak v koupelně, tak i v kuchyňských spotřebičích. Nevyhne se mu ani potrubí. Zkrátka kdekoli se vyskytuje voda, tam hrozí jeho přítomnost. Jeho základní složkou jsou uhličitan vápenatý a hořečnatý. Ty vznikají rozkladem minerálů, konkrétně dvou druhů solí při změně teplot. Barevně se rozpíná od bílé po šedou či červenohnědou, dle konkrétního složení. Nejvíc jsou jím zasaženy domácnosti, v nichž teče výrazně tvrdá voda.

Co se dá dělat s tvrdou vodou?

Tento problém se opakuje v několika vlnách každý rok. Na začátek vodovodního řadu opatřete filtr a vyhledejte také automatický změkčovač. Ten vodu upraví pomocí kamence či regeneračních solí. Samotnou tvrdost vody lze ověřit pomocí testovacího pásku. Namočte ho do vody a nechte okapat, do minuty se zbarví do růžova. Počet růžových polí pak dle návodu určí konkrétní tvrdost vody.

Opět ta jedlá soda

Jedlá soda je v domácím úklidu evergreen, který se hodí prakticky na všechno. Kromě odmašťování a eliminace zápachů jde také o naprosto přirozenou a ekologickou látku. Budete potřebovat:

  • misku,
  • starý kartáček na zuby,
  • 2 lžíce jedlé sody,
  • ½ šálku bílého octa,
  • 4 kapky jakéhokoli saponátu na nádobí.

Smíchejte všechno dohromady a pomocí kartáčku směs naneste na ucpanou hlavici. Ideální je samozřejmě odpojit hlavici od sprchy pro lepší manipulaci.

Fotografie: Pxhere

Nechte ji pracovat

Pro nejlepší možný účinek nechte přípravek působit minimálně půl hodiny. Následně opět pomocí kartáčku odstraňte nečistoty a nejrůznější nánosy. Směs je krásné uvolní, v případě potřeby všechno zopakujte. Nakonec hlavici důkladně umyjte horkou vodou.

Co s hlavicí napevno?

U nás se to moc nestává, ale občas přece jen můžete narazit na místa, kde je hlavice napevno. Například různá wellness centra nebo pensiony. V takovém případě nalijte zmíněnou směs do balonku nebo igelitového sáčku a hlavici do něj na noc zabalte. Pak už stačí jen vyčištění a opět důkladné umytí. Pokud vám vadí zápach octa, přidejte několik kapek citronové šťávy a získáte příjemnou vůni.

Zdroj: Xitrosti

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]