Stačilo mu jen pár tisíc korun na to, aby svépomocí postavil chatu z přírodních materiálů

Ceny kanceláří a bytů v centrech měst klesají a klesat budou, ale pokud jde o nemovitosti jako je chata a chalupy, tam ceny porostou. Zejména těch v dobrém stavu, protože omezené možnosti cestování přivedou Čechy zpět na venkov a do chatových osad. Ale na vlastní letní bydlení na kraji lesa nebo u řeky si rozhodně nemusíte brát hypotéku.

Ukážeme vám, jak si postavit vlastní chatu z přírodních materiálů jen za 150 liber, tedy necelých 5 000 korun. A navíc bude vypadat jako z pohádkové Středozemě.

Farmář, který miluje přírodu

Právě takovou chatu si před několika lety postavil britský farmář Michael Buck, který miluje přírodu, a ze všech sil se snaží žít v souladu s ní. Během osmi měsíců stavby zkoušel různé historické postupy a používal materiály, jako jsou písek, jíl, sláma nebo hlína.

Za materiál nakonec zaplatil jen několik tisíc korun, musel si koupit hřebíky a slámu, neboť špatně odhadl potřebné množství, a tak mu vlastní nestačila. A výsledek Michaelova snažení rozhodně stojí za to.

Místo oken autoskla

Některé materiály bohužel ve volné přírodě nenajdete. Týká se to třeba skla nebo čehokoliv, co byste mohli použít jako jeho alternativu na okna. Michael se proto rozhodl využít autoskla z vraků starých vozů. Z výdobytků moderní doby se v Michaelově chatě ještě nachází:

  • Plynový sporák, který si vydupala jeho manželka.
  • Baterky, i když Michael obvykle dává přednost svíčkám.
  • Vana, která slouží také jako umyvadlo. Voda je nicméně z potoka a ohřívá se na kamnech, pokud je potřeba horká.

Perfektní tepelná izolace

Dřevěná střešní konstrukce pokrytá slámou nepropouští vlhkost a chatu dobře izoluje. Jako další izolace slouží také ovčí kožešiny ze sousední farmy. I díky tomu není třeba žádné topení či klimatizace a v zimě i v létě je ve stavení příjemně. K uchovávání potravin v chladu pak slouží jáma vedle Michaelovy studny. V podobných skladovali jídlo také naši předkové.

Fotografie: Michael Buck

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]