Proměna po svém: Osobitá přestavba starého sila poskytla muži netradiční dvoupatrové bydlení s verandou

Fotografie: Richard Hoare / Creative Commons / Attribution-Share Alike 2.0

Zásobník na sypký materiál už se dlouho nepoužíval a chátral. Proto mu majitelé dali nový úkol a vybudovali v něm unikátní tiny house.

Poptávka po alternativním bydlení je v dnešní době obrovská. Dílem proto mohou vzniknout i opravdu netradiční domky a minidomky v prostorách, které k bydlení vlastně ani sloužit neměly. Příkladem může být tato stylová rekonstrukce nepoužívaného sila.

Recyklace staré budovy

Staré silo na obilí nedaleko rodinného domu prošlo zásadní proměnou. Aby totiž stavba byla i nadále pro své majitele užitečná, bylo zapotřebí kompletně změnit její úlohu. Ze zásobníku zrní se tak převlékla do podoby moderního tiny house. Zasazena stranou hlavního domu na velkém pozemku skýtá dostatečné soukromí pro své obyvatele a zároveň nabízí výhled do přírody. A design, který majitelé silu vybrali, mu je jednoznačně ušit na míru.

Prim zde totiž hrají dva materiály. Prvním je jednoznačně tmavé dřevo a jeho variace, neboť tím jsou obloženy vnitřní stěny, dále se z něj skládají například skříňky v kuchyňské lince nebo police. Druhým materiálem je kov. Vlněné plechové tabule pokrývají fasádu a také tvoří například sprchový kout. Dále zaujme jeho využití v případě výrazného kování u skříněk a coby držáků poliček. Interiér pak celkově působí tmavým, skoro až „mužským“ stylem.

Sourozenecká láska bez hranic zajistila autistickému bratrovi nový zahradní dům postavený jeho sestrou

Poschoďový tiny house s verandou

Přízemí minidomku vyplňuje především kuchyňská linka lemující kruhovou zeď sila napravo od vstupních dveří. Prostor se vytápí kamny na levé straně. Naproti vstupu jsou schody do patra a také posuvné dveře skrývající koupelnu. Ta disponuje již zmíněným unikátně sestaveným sprchovým koutem, dále toaletou, úložným prostorem a umyvadlem.

Patro minidomku tvoří jeden velký prostor hodící se především jako obývací pokoj spojený s ložnicí. Obyvatel sila si ho tak může vybavit rozkládacím gaučem, nebo ho rovnou celý využít pro pohodlnou postel. Kolem této místnosti se dále jako límec táhne přistavěná dřevěná veranda, po níž lze tiny house obejít kolem dokola. Ta zároveň slouží jako ochrana před deštěm pro spodní patro, a navíc je přístupná i individuálně po venkovních schodech.

Zdroj: Positive Vibration

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]