Podmínky stavby pergoly či kůlny na zahradě: Je třeba je neumístit příliš blízko k hranici pozemku

Fotografie: Bob Harvey / Creative Commons / Attribution-Share Alike 2.0

Rozhodujete se o menší stavbě na vašem pozemku? Dle zákona takové stavby nepotřebují ani ohlášení na stavebním úřadě. Musíte však dodržet několik pravidel.

I když jste vlastníkem pozemku, zdálo by se, že nikomu není nic po tom, kde si tu postavíte pergolu nebo malý zahradní domek. Není tomu však vždy tak. I tyto drobné stavby musí za určitých okolností projít přes řízení stavebního úřadu. Největším kamenem úrazu bývají v těchto případech sousedé, kteří vám realizaci stavby mohou zkomplikovat.

Kdy nepotřebujete stavební povolení ani ohlášku

Stavba na vašem pozemku, kterou nemusíte diskutovat ani se stavebním úřadem, ani se sousedy, musí splňovat tato kritéria: Zastavěná plocha nesmí přesáhnout 25 m² a její výška nesmí přesáhnout 5 m. Musí se jednat o jednopodlažní stavbu bez technického vybavení (jako je přívod topení, sociální zařízení atp.) Stavba nesmí sloužit k bydlení. Typicky se tak jedná o pergoly, kůlny, přístřešky pro auta nebo zahradní domky.

Musíte dodržet předepsanou vzdálenost od hranic pozemku

Dalším důležitým kritériem je povinnost dodržet vzdálenost od hranice sousedního pozemku minimálně 2 metry. Toto kritérium je nastaveno s ohledem na budoucí údržbu stavby, kdy k ní budete mít přístup ze všech stran. V praxi je však často právě tento parametr kamenem úrazu. Pokud chcete mít stavbu přímo u sousedova plotu, pak potřebujete jeho souhlas.

V takovém případě je nutné získat od stavebního úřadu územní souhlas s výjimkou. Na žádosti pro stavební úřad pak musí být podpis souseda vyjadřující souhlas s touto stavbou. Rozhodně není dobré v tomto směru souseda obcházet. Pokud nedodržíte předepsanou vzdálenost, má váš soused právo se bránit a vy budete muset složitě získat dodatečné povolení stavby.

Za sekání trávy může hrozit pokuta. Problémem je nadměrný hluk, který může rušit sousedství

rozkvetlá pergola
Fotografie: Freepik

Soused vám z principu nechce nic podepsat?

Pokud víte, že od souseda souhlas nezískáte, pak vám nezbyde nic jiného než absolvovat regulérní stavební řízení. K tomu však potřebujete projekt stavby, stanovisko orgánů IS atp. Soused je poté úřadem obeslán a vyzván k podání případných námitek. Pokud se nevyjádří, bude vám stavba povolena i bez jeho souhlasu. Jestliže úřad shledá jeho případné námitky jako neopodstatněné, stavbu také povolí.

Zdroj: Bezplatnapravniporadna

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]