Stavba svépomocí nemusí být nereálná. Tento muž si svůj dům postavil úplně sám

Jak říká jedno známé rčení, každý správný muž by měl za svůj život zasadit strom, postavit dům a zplodit syna. Stavba svépomocí je však něco, čeho se mnoho lidí bojí. Ale přitom zcela zbytečně!

Už nechtěl platit drahý podnájem

Třicetiletý muž bydlel v podnájmu, v malém bytě v přízemí, za který platil tisíc dolarů měsíčně. Už se mu ale nechtělo takto neefektivně do pronájmu investovat své těžce vydělané peníze a zároveň ceny nájmů v Nashville neustále rostly, a tak se rozhodl, že si koupí svůj vlastní dům. Ceny nemovitostí však byly tak vysoké, že si dům nemohl dovolit a zároveň nechtěl se zbytečně zavázat nějakou drahou a nevýhodnou hypotékou. Pak dostal nápad, že by si mohl postavit svůj vlastní malý dům, protože vzhledem k tomu, že žil pouze sám se svým psem čivavou, nepotřeboval žádný rozlehlý dům, který by byl zbytečně drahý.

Mobilní dům by nebyl řešením

Nejprve ho napadlo, že by si mohl pořídit mobilní dům neboli dům na kolečkách. V současné době totiž existuje bohatá nabídka velmi příjemných a útulných mobilních domů z nejrůznějších materiálů. Když se ale začal o mobilní domy více zajímat, zjistil jednu nepříjemnou skutečnost, a to, že spousta měst za stání takovéhoto domu na svém území vybírá nemalé poplatky. To se muži samozřejmě nelíbilo. Rozhodl se tedy, že nejlepší bude koupit si vlastní pozemek a postavit si na něm malý dům.

Pot, krev a slzy

Ke stavbě využil především svou vynalézavost a šikovnost. Chtěl malý dům, který ale bude zároveň působit vzdušně, a tak se inspiroval projektem skladovací stodoly. Po velkém vybírání koupil pozemek v Ashland City, městečku vzdáleném asi patnáct kilometrů od Nashville, které má s Nashville dobré dopravní spojení. Muž se do stavby pustil i přesto, že se stavbou domu do té doby neměl žádnou zkušenost. Celý dům postavil téměř sám za deset měsíců, kdy na stavbě trávil veškerý svůj volný čas a víkendy. Ale měl před sebou vidinu cíle, což mu pomáhalo nevzdávat se a pokračovat ve svém snu o vlastním bydlení. Navíc celou stavbu prováděl velmi sofistikovaně tak, aby co nejvíce omezil své náklady nejen na stavbu domu, ale zároveň, aby i později po dostavění byl celý dům ekologický a ekonomický. Dostavěný dům již prošel všemi potřebnými kontrolami a na to je muž opravdu pyšný.

Útulné bydlení a prostor pro hraní

V dvoupodlažním domě má vše, co ke svému životu potřebuje, obývací pokoj, ložnici, kuchyň a koupelnu. V podkroví se nachází ložnice, kam se bez problémů vejde manželská postel. Navíc z podkroví, neboť se nachází jen nad částí přízemí, můžete jednoduše shlížet dolů. Druhou oblíbenou částí podkroví je ta, kde má svou kytaru a může tam na ni v klidu hrát. V přízemí domu najdete koupelnu s toaletou, obývací pokoj a kuchyň. V kuchyni se nachází rovněž vše potřebné, tedy kuchyňská linka, lednička s mrazákem, sporák s troubou, dřez a další.

V celém domě použita pouze jedna souvislá podlahová krytina, což přispívá k navození dojmu neohraničeného prostoru, a domek se tak zdá být opticky větší. V neposlední řadě k výslednému dojmu celého malebného domku přispívá promyšlené řešení světel – kombinace bodového osvětlení a klasického lustru a lampy. Pokud vás tedy láká ekologické ale zároveň pohodlné a levné bydlení, není nic snazšího než se inspirovat.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]