Šlechetný muž staví na svém pozemku domy pro mladé lidi, kteří opouštějí pěstounskou péči

Fotografie: DanDavidCook / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Pěstounská péče s sebou nese celou řadu problémů. K nim patří i fakt, že když děti odrostou a mají se osamostatnit, mnohdy pro to nemají podmínky.

V každé zemi po celém světě je spousta dětí v pěstounské péči. Čas však běží, děti dorůstají a jednou bude zapotřebí, aby se osamostatnily. Jenomže kam se po opuštění pěstounských rodin vrtnou? A na takovou situaci myslí Katie a Jeff Steelle z Michiganu. Rozhodli se, že postaví obytný komplex pro děti, které pěstounské péči odrostly. Manželé sami jako pěstouni vychovali 15 dětí, proto je jim toto téma blízké, a myslí na jejich budoucnost, píše web MyPositiveOutlooks.

Co bude, až děti pěstounské rodiny opustí

Katie s Jeffem, který je pastorem Watermark Church, se tedy vydali na cestu k vytvoření vlastního domova pro děti, na něž se už – kvůli věku – pěstounská péče nevztahuje. Řešením se stala rezidence Muskegon. Manželé již před deseti lety založili neziskovou organizaci Kids Belong a snaží se sehnat na výstavbu nemovitostí co nejvíce peněz. A to se jim daří – od dárců získali přes půl milionu dolarů.

Vedle svého vlastního domu vybudovali nájemní bytové jednotky. Cílem Katie a Jeffa je poskytnout mladým lidem stabilní bydlení, aby měli zázemí, kde se budou vzdělávat, připravovat se na práci a také je mohli nazývat domovem. Často se totiž stane, když dítě opustí pěstounskou péči, že je náhle bez domova, často i na ulici.

Jako školní projekt postavila malý domek. Odvedla tak dobrou práci, že se do něj mohla nastěhovat

Startovací byty

O výstavbě bytových jednotek začali manželé uvažovat v době covidu-19, uvádí se na webu SecondWaveMedia. Měli spoustu volného času, a tak plánovali a hledali nemovitost, kde by bydleli oni sami a kolem nich byly domky s nájemními byty. Nakonec vybudovali sedm dvojdomků, které pojmou 14 mladých lidí. Každá jednotka má koupelnu, ložnici a kuchyňský kout. V budovách jsou i prostory pro další aktivity. Společenská místnost, kancelář pro neziskovou organizaci, šatny pro skladování oblečení, které pár zajišťuje pro pěstounské rodiny.

Cílem manželů je, aby mladí lidé, na něž se pěstounská péče již nevztahuje, v bytech žili 2–3 roky, přitom se naučili hospodařit s penězi, chodit do práce či studovat, zkrátka aby se osamostatnili a dopracovali se k soběstačnosti a nezávislosti.

Osobní pomoc i dárky

Ale to není všechno. Steellovi všemožně podporují pěstounské, adoptivní a příbuzenské rodiny. Pomáhají při různých oslavách, shánějí šatstvo a podobně. Mezi nimi a ostatními lidmi v sousedství vznikla komunita, která děti v pěstounské péči a příbuzenské rodiny podporuje. Ročně se zajišťuje nejméně 16 akcí, jež budují komunitu a podporu mezi pěstouny a adoptivními rodiči.

Nezisková organizace také rozdává dárky, například o vánočních svátcích rozdali 300 dárkových punčoch. V průběhu roku podělili děti v pěstounských rodinách více než 500 batohy naplněnými školními pomůckami. Na BydlímeÚtulně jsme také napsali o matce, která pro sebe a svoje dvě děti pořídila nový domov ze starého letadla, když vyhořel jejich původní dům.

Zdroje: MyPositiveOutlooks, SecondWaveMedia

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*