Surovina za 20 Kč vyřeší problém se dřezem, který v kuchyni řeší každý. Během několika minut je hotovo

Fotografie: Depositphotos

Čištění dřezu není příliš náročná záležitost, avšak záleží na tom, jaké přípravky používáte. Existují totiž některé prostředky, díky nimž dřez vyčistíte natolik, že se bude lesknout.

S úklidem domácnosti souvisí umývání všeho, co může být špinavé a zanešené. Sem samozřejmě patří i samotný dřez. Často na něm nebo v něm mohou zůstat kousky jídel, zaschlé skvrny od omáček a jiné nečistoty. Můžete se setkat i s nepříjemným vodním kamenem. Důležité ale je takový dřez správně vyčistit, aby se leskl a špína byla pryč. Toho snadno dosáhnete i s pomocí jen jediné přísady, kterou máte jistě doma a často ji používáte při vaření.

Čištění dřezu olejem

Tím zázračným přípravkem, jenž skvěle funguje na umývání dřezu, je obyčejný olej. Na čištění dřezu se hodí jakýkoli kuchyňský olej, který najdete na pultech v obchodě. Můžete tak sáhnout po řepkovém, slunečnicovém nebo i kokosovém oleji. Aby dřez lépe vypadal a zajistili jste jeho správnou údržbu, stačí jedna čajová lžička vybraného tuku. Olejování začněte důkladným opláchnutím dřezu, abyste se zbavili případných zbytků jídla a usazenin.

Naneste lžičku oleje na houbu, hadřík nebo silnou papírovou utěrku a poté ji důkladně vetřete do povrchu dřezu. Vyplatí se to dělat opatrně, abyste nevynechali žádné místo. Tím nejen vyčistíte odolnou špínu, ale také naimpregnujete dřez a zvýšíte jeho odolnost vůči novým skvrnám. Je třeba ovšem dávat pozor na to, abyste samotný olej nelili přímo do dřezu. Hrozí nebezpečí, že se produkt dostane do odpadu, což může mít za následek ucpání potrubí, a to neumožní správný odtok vody.

Levné prostředky na nečistoty a skvrny ve dřezu

Používá se k mytí špinavých hrnců, příborů a talířů. Prostředek na mytí nádobí si snadno poradí i se špinavým dřezem. Povrch dřezu stačí každý večer otřít houbičkou namočenou v troše této tekutiny. Pravidelným používáním této metody předejdete nutnosti časově náročného čištění a nákupu silných mycích prostředků. Pokud vás ale trápí silné skvrny a vodní kámen, v takové situaci se vyplatí sáhnout po spolehlivé jedlé sodě. Můžeme ji použít dvěma různými způsoby.

Fotografie: Pixabay

Jedlou sodu a vodu míchejte v poměru 3 : 1, dokud nedosáhne konzistence husté pasty. Naneste připravenou směs na houbičku a důkladně vyčistěte vnitřek dřezu. Po pečlivém umytí vše opláchněte studenou vodou. Domácí čistič dřezů, který jako bonus vyčistí ucpané potrubí, vyžaduje pouze dvě přísady – jedlou sodu a ocet. Umyjete jimi dřez a necháte je několik minut působit. Po uplynutí této doby vše opláchněte.

Zdroj: Porady Interia

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]