Domácí test pomůže rozpoznat pravý med od falešného. Je třeba sledovat hrudky i bílý povlak

Fotografie: А. Ю. Зверев / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Vyzkoušejte také tento jednoduchý trik, s pomocí nějž otestujete zakoupený med. Za pár vteřin budete vědět, zda jste koupili kvalitní výrobek, nebo naletěli podvodníkovi.

Med je velmi oblíbeným dochucovadlem nejen pro svou lahodnou chuť, ale také velké množství vitamínů a dalších prospěšných látek, kterými velmi pozitivně působí na lidské zdraví. Obzvlášť cenným pomocníkem je v podzimním a zimním období, kdy se většina lidí potýká s nachlazením a dalšími nemocemi. Abyste však měli jistotu, že jste koupili pravý med, vyplatí se na něm provést tento jednoduchý test.

Postup výroby medu

Jedná se o přírodní produkt, který produkují včely zpracováním nektaru z květů a některých látek z listů stromů. Podle toho, z čeho je med vyroben, se liší jeho tuhost, tekutost i barva, jež bývá zpravidla světlá, žlutá až nahnědlá, nebo dokonce tmavě hnědá. Pomocí různých surovin je však možné jeho vlastnosti i chuť libovolně měnit.

Nejčastější podvody

Přestože je dochucování medu i jeho další úprava zakázána, někteří výrobci se ve snaze vydělat co nejvíc peněz bez tohoto procesu neobejdou. Často tak bývá med nastavený vodou a dochucovaný sladidlem. I když tímto jednáním riskují nemalou pokutu a ztrátu povolení prodávat medové produkty. Rozeznat falešný med od pravého navíc není jen tak.

Jak poznat pravý med

Zkušení včelaři nejspíš dokážou rozeznat kvalitní med od toho falešného hned na první pohled. Vypadá totiž až příliš dokonale, má hladkou strukturu a tekutou konzistenci, která se nemění ani stářím, ani vlivem teplot. Nekrystalizuje a neobsahuje žádné hrudky. Na povrchu nenajdete žádný bílý povlak, který se tvoří ve starších kouscích.

Domácí test pravosti zlata rozliší padělky a hodnotné šperky. Stačí k němu lupa nebo magnet

sklenice medu
Fotografie: Freepik

Jak otestovat kvalitu medu

Pravost zakoupeného medu snadno otestujete pomocí zápalky. Její špičku namočte do medu a poté ji zkuste zapálit. Pokud jste si zakoupili pravý med, měla by se bez problémů rozhořet. V opačném případě se žádného plamene nedočkáte. Jeho pravost lze poznat i podle chování uvnitř nápoje. Falešný med se ihned rozpouští, zatímco pravý med drží svůj tvar.

Zdroj: Medonet

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]