Africké fialky vás svými pestrými barvami přímo oslní. Považují se za velmi nenáročné, co se týká pěstování, a tak pokud jste začátečník, můžete si byt zkrášlit těmito krásnými rostlinami. Jejich botanický název je Saintpaulia ionantha a pocházejí z daleké Tanzanie.
Tyto něžné květiny se mohou pyšnit nejčastěji modrou barvou. Jsou však známé i růžové, fialové a bílé květy. Občas také můžete natrefit na barvy smíšené.
Jak tyto krásné květiny pěstovat?
Pokud se rozhodnete africké fialky pěstovat, myslete především na tohle:
- Správný substrát je základ: zajistěte si vhodnou hlínu na pěstování této pokojové rostlinky. Vhodné jsou například klasické typy substrátu na pokojové rostliny, nebo kombinace rašelinového mechu, vermikulitu a perlitu. V květinářství a zahradnictví vám jistě rádi poradí, jaký substrát je na africké fialky nejvhodnější.
- Pravidelná zálivka: africké fialky nejsou nikterak náročné na péči, avšak neměli byste je zapomínat zalévat. Pozor na přelití. Nejvhodnější je voda dešťová, pokud ji ale nemáte k dispozici, můžete použít vodu z kohoutku, nejlépe ale odstátou 48 hodin. Při zalévání nesmí být studená, ale pokojové teploty.
- Vhodné jsou také takzvané „samozavlažovací“ květináče, které rostlině umožní vzít si tolik vody, kolik potřebuje. Kdybyste náhodou zatoužili fialku pokropit, nedělejte to. Můžete tak způsobit, že jí začnou žloutnout, nebo černat listy!
- Zajistěte dostatek světla: africká fialka vyžaduje jako většina rostlin určité množství světla. Proto ji můžete doma umístit na parapet. Vyvarujte se však míst, kde hřeje topení, aby vám neprosychala. Pokud nemáte dostatečně prosluněný byt, pak můžete doplnit osvětlení například zářivkami.
- Africká fialka světla snese opravdu dost. Květinu pravidelně otáčejte. Obvykle se můžete řídit pravidlem, že rostliny, které mají tmavě zelené listy budou vyžadovat více světla a ty se světlejším listem zase méně.
Africké fialky je vhodné také pravidelně hnojit
Hnojivo se u rostlinek používá k podpoření růstu. U afrických fialek používejte hnojivo s označením NPK. V těchto hnojivech je obsažené vyvážené množství minerálních látek, které květinám prospívají. Patří mezi ně například dusík, fosfor, nebo draslík. Hnojit květiny je vhodné před výsadbou, či během vegetačního období. Používat je lze ale v zásadě po celý rok.