Účinné způsoby odstranění usazenin z hrnců a pánví. Používají je i zkušení kuchaři

Fotografie: Freepik

V důsledku častého používání nádobí, může jakékoli z nich ztratit svůj původní, atraktivní vzhled. Uhlíkové usazeniny se tvoří obzvláště na hrncích. Může trvat pouhých několik minut, než se na krásném a čistém povrchu vytvoří neatraktivní černá skvrna. Nemusíte se ale obávat. S použitím pár jednoduchých triků můžete kuchyňskému náčiní vrátit jeho původní vzhled.

Použití mýdlového roztoku

Tato metoda odstraňování uhlíku se používá pro hrnce s nízkým obsahem uhlíku. Jeho podstata spočívá v následujícím postupu. Do nádoby se nalijte malé množství horké vody, ke kterému se následně přidá jedna až dvě lžíce jakéhokoli prostředku na mytí nádobí, který běžně používáte. Nemusíte si pořizovat žádný speciální a drahý prostředek, který byste museli použít.

Vodu přiveďte k varu a vařte na středním ohni v závislosti na stadiu uhlíkové stopy. Zabrat by to mělo 15 až 30 minut. Poté lze pomocí špachtle uhlíkové usazeniny snadno seškrábnout ze dna a po stranách hrnce. Zbytkové nečistoty se následně odstraní pomocí tvrdé strany houby nebo jemnou drátěnkou. Záleží na tom, co vám více vyhovuje a čím to půjde lépe.

Fotografie: Freepik

Jedlá soda a ocet

Tato kombinace je skvělá na vyčištění prakticky čehokoli. Pamatujte ale, že jde o silnou směs, kterou nelze použít na hliníkové nádobí bez ochranného povrchu. Ve znečištěném hrnci zřeďte 9% ocet a vodu ve stejném poměru. Množství získané tekutiny musí být takové, aby zcela pokrylo znečištěnou část hrnce. Výsledný roztok přiveďte k varu a poté odstavte ze sporáku.

Bezprostředně poté se do směsi vody a octa okamžitě nasype několik lžic jedlé sody. Důležité je, aby se soda přidala až po odstavení ze sporáku. Jinak může napěněná směs uniknout a vylít se na sporák. Po přidání sody nechte roztok stát 20-30 minut. Můžete jej i vrátit na sporák, ale na nízkou teplotu. Usazeniny postupně změknou a odpadnou ze dna a boků hrnce.

Fotografie: Pixabay

Čištění silikátovým lepidlem

Další neobvyklou, ale velmi účinnou metodou čištění zanedbaných nečistot je použití silikátového lepidla. Pomocí této metody můžete vyčistit i ty nejstarší a spálené hrnce. K přípravě budete potřebovat 4-5 litrů vody, polovinu kostky 72% mýdla na praní, 1 vrstvu silikátového lepidla, objemnou kovovou mísu nebo pánev a struhadlo. Vložte špinavý hrnec do umyvadla, naplňte vodou a počkejte, až se začne vařit.

Fotografie: Freepik

Během této doby nastrouhejte mýdlo na praní. Když voda vře, přidejte hobliny mýdla a lepidlo. Přidat můžete i pár lžic jedlé sody. Směs vařte půl hodiny. Poté bude možné mastnotu a černé spáleniny snadno odstranit. Ať zvolíte jakoukoli metodu, vždy před začátkem zjistěte, z jakého materiálu je hrnec vyrobený. Použití kyseliny není vhodné pro smalt, sůl je nebezpečná pro nerez a hliník nelze čistit jedlou sodou.