Pro domácí pěstitele, kteří nejsou až tak pečliví, jsou vhodnými kandidáty fylokaktus nebo zelenec

Fotografie: Neoneo / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Pokud toužíte po pokojových rostlinách, ale máte obavu, že se o ně nezvládnete postarat, pořiďte si některou z těchto rostlin. Jsou považovány za téměř nesmrtelné. 

Přítomnost pokojových rostlin je příjemná nejen z estetického hlediska, ale pozitivně působí na vás i vaše okolí. Některé rostliny dokážou ze vzduchu odfiltrovat škodlivé částečky prachu, pohlcují nebo navyšují vlhkost, a dokonce pozitivně působí na náladu lidí v místnosti. Tyto druhy rostlin jsou odolné a nenáročné na údržbu, můžete tak jimi vyzdobit svou domácnost i v případě, že jste úplný začátečník, nebo se vám dřívější péče o rostliny moc nevydařila.

Epiphyllum ackermannii neboli Fylokaktus

Tuto rostlinu také najdete pod pojmem stromový kaktus nebo orchidejový kaktus. Pochází z teplých vlhkých lesů. Jedná se však o sukulent nenáročný na údržbu. Fylokaktus je stálezelená trvalka typická svými plochými lodyhami po stranách tvarovaných do zaoblených zoubků. Umístěte tuto rostlinu na stinné místo a dál od radiátorů a jiných zdrojů tepla. Zalévejte ji střídmě a zabraňte, aby se voda hromadila u kořenů, které by mohly zahnívat. Jakmile se objeví první poupátka květů, začněte rostlinu přihnojovat a každých 15 dní ji pravidelně hnojte, dokud všechny květy neodkvetou.

Epiphyllum anguliger

Jde o další odolný kaktusový druh skvěle prospívající v našich podmínkách. Je typický svými šťavnatými vroubkovanými listy. Můžete ho pěstovat uvnitř i venku. Jako všechny kaktusy i tento potřebuje poměrně málo vody. Zalévat byste ho měli, až když půda v květináči zcela vyschne. Na dně květináče nenechávejte žádnou stojatou vodu. Od března tuto rostlinu přihnojujte hnojivem pro rajčata každých 15 dní.

Chlorophytum neboli zelenec

Tato stálezelená rostlina je typická stálezelenými listy, díky nimž vypadá mohutně. Je nenáročná a vydrží i dlouhá období sucha. Má ráda světlo, ale ne přímé sluneční záření, které by ji mohlo spálit. Při teplotách nad 20 °C listy této rostliny osvěžte vodou pomocí rozprašovače. Při nižších teplotách můžete tuto rostlinu ponechat zcela bez zálivky, dokud půda úplně nevyschne. Na jaře a v létě naopak rostlinu pravidelně zalévejte a pro dosažení kvetení ji pravidelně přihnojujte.

zelenec
Fotografie: Mokkie / Creative Commons / CC BY-SA

Aspidistra neboli kořenokvětka

Tato stálezelená rostlina velmi dobře snáší i špatné podmínky. Odpustí vám, i když zapomene na zálivku, bude mít málo světla nebo nedostatečnou péči. Půda v květináči by měla být lehká a dobře odvodněná. Kořenokvětka ocení dostatek světla, ale ne to přímé sluneční. Přes léto byste ji měli zalévat 2× týdně, v zimních měsících pak stačí jednou za dva týdny.

Zdroj: Bonasavoir

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]