Jednou z nejvíce navštěvovaných místností v bytě je koupelna. V ní se také může usazovat mnoho škodlivých mikroorganismů, proto je vhodné povrchy pravidelně omývat a dezinfikovat. Poradíme vám, jak na to bez chemie.
Potřebné suroviny a materiál k odstranění nečistot v koupelně
Připravte si tyto pomůcky a ingredience:
- 1 šálek tekutého mýdla
- 1 šálek teplého octa
- trychtýř
- rozprašovač
- houbu na omývání povrchů
Jak postupovat při míchání a aplikaci směsi na čištění?
Nejprve si na sporáku zahřejte klasický lihový ocet (neměl by být však příliš horký). Pak jej přelijte pomocí trychtýře do rozprašovače a přidejte k němu i tekuté mýdlo (může být jakéhokoliv složení). Nádobu uzavřete a dobře ingredience protřepejte, aby se promísily.
Směs následně nastříkejte na znečištěné povrchy v koupelně. Roztok nechte asi půl hodiny působit, a nakonec dobře opláchněte teplou vodou a setřete houbičkou nebo hadříkem. Vana, umyvadlo a obklady se budou lesknout jako nové. A to vše jen díky běžně dostupným produktům.
Další metody, díky nimž účinné vyčistíte povrchy v koupelně
Trápí vás zanesené spáry mezi obklady v koupelně? Potom je vyčistěte pomocí směsi z jedlé sody (1/2 hrnku), vinného bílého octa (2 malé lžičky), Jaru (2 malé lžičky) a esenciálního oleje s citrusovým aroma (několik kapek). Možné je vyčistit a zároveň provonět povrchy v koupelně i díky čerstvému citronu či grepu s jemnou kuchyňskou solí. Potřebujete jen dvě poloviny citrusového ovoce a asi šálek soli.
Nejprve přetřete dužinou nečistoty, pak posypte solí a nechte působit 60 minut. Nakonec smyjte důkladně teplou vodou. Vsadit můžete při úklidu rovněž na jablečný ocet, který má přirozeně antibakteriální účinky a dokonale povrchy očistí. Také nezapomínejte na důkladnou dezinfekci koupelnového závěsu, na kterém se bakterie mohou udržovat ve větší míře.
Zdroj: Goodhousekeeping