Tichý zabiják jménem oxid uhelnatý. Nedostatečná údržba kotlů vás může stát život

Fotografie: Adobe Stock

Jakmile se ve vzduchu kolem vás rozšíří látka zvaná oxid uhelnatý, hrozí vám vážné nebezpečí a otrava. Nejprve látka totiž útočí na nervy a může vést i k náhlé smrti. Často dochází k velkým počtům otrav, jelikož lidé nezaregistrují, že látku vdechují. Jasné signály, vám napoví včas, že jste vystaveni nebezpečí.

Co je to za látku?

Oxid uhelnatý je vysoce toxickou látkou, kterou sami nedokážeme pocítit. Je bezbarvá, bez zápachu a hořlavá, navíc při pokojové teplotě o něco hustší než vzduch, ale mísí se velmi rychle.

Příčiny uvolňování oxidu uhelnatého

K otravě dochází nejčastěji při použití nefunkčních nebo starých kamen na plyn a uhlí. Dalším rizikovým faktorem je nadměrné utěsnění oken. Mnoho lidí se chce tímto způsobem chránit před chladem a snížit účty za topení. Je to bohužel velmi riskantní a nebezpečná praxe.

Další hrozbou může být vadný plynový ohřívač pro ohřev vody v koupelně. Těkavý oxid uhelnatý se v místnosti rychle šíří a může při koupání způsobit mdloby a poté smrt.

K otravě oxidem může dojít také při požáru v domě nebo v průmyslových závodech. Moderní zařízení však implementují řadu ochranných opatření, především senzorů, které upozorňují na jeho uvolňování.

Fotografie: Getty Images

Příznaky otravy

Příznaky vždy závisí na koncentraci oxidu ve vzduchu a na době, kterou trávíme ve znečištěné místnosti. Pokud se oxid uhelnatý uvolňuje pomalu a koncentrace je relativně nízká, mohou se objevit závratě, bolesti hlavy, slabost a pocit ospalosti.

Ačkoli se nejedná o charakteristické příznaky, měli bychom být znepokojeni jejich náhlým výskytem. Při delším kontaktu s látkou dochází také k dušnosti, nevolnosti a zvracení, poruchám zraku a smyslů, stejně jako neurologickým příznakům. Těmi jsou necitlivost prstů, ztuhnutí obličejových svalů, třesy svalů a bušení srdce.

Fotografie: Getty Images

Toto je pravděpodobně poslední okamžik, kdy se zraněný může ještě zachránit například otevřením okna, dýcháním čerstvého vzduchu a přivoláním sanitky. Po dlouhodobém kontaktu s oxidem uhelnatým nebo v jeho velmi vysoké koncentraci dochází ke křečím, bezvědomí, na které navazuje kolaps a smrt.

Zabudujte proto do prostoru senzor, který látku zachytí a upozorní na její vyšší koncentraci v ovzduší. Často větrejte a kontrolujte stav zařízení, kterým doma topíte.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]