Díky této rychlé fintě se i ten nejšpinavější záchod vyčistí doslova sám. Stačí využít tuto domácí směs

Fotografie: dirtyboxface / Creative Commons / Attribution-Share Alike 2.0

Ocet a jedlá soda jsou dva nejvděčnější prostředky v domácnosti. Nejen, že je použijete v kulinářství, ale také při čištění čehokoliv. Třeba zmineralizované WC mísy.

Chcete mít i vy zářivě bílou toaletu? Pak je nezbytné ji pravidelně čistit a také používat ty správné metody. Jedním z nejúčinnějších přírodních postupů je použití octa. Kyselina octová je totiž schopna rozpouštět minerální usazeniny, které ve svém důsledku vytvářejí vodní kámen. Na drsném mineralizovaném povrchu by se jinak držely a bujely bakterie a další mikroorganismy.

Proč právě ocet

Čištění záchodové mísy je nevyhnutelná, avšak nepříliš oblíbená činnost. Se správnou technikou a silou octa můžete však svou toaletu proměnit v zářivě bílý odstín, aniž byste se při tom nějak zvlášť zapotili. Kyselina octová vyčistí záchod dokonale, aniž by po sobě zanechala skvrny nebo pachy. Ocet je přírodní a ekologický čisticí prostředek, který se proti nečistotě používá snad od nepaměti. Kromě rozpouštění minerálních usazenin má schopnost rozkládat skvrny a neutralizovat nepříjemné pachy.

Jak při čištění toalety octem postupovat

Připravte si následující pomůcky: gumové rukavice, 1 až 2 šálky bílého octa, šálek jedlé sody, WC štětku či speciální kartáč, pár kapek saponátu, a to pro případ, že máte velmi tvrdou vodu, doporučují na webu ToiletSense.

Tento čisticí elixír zbaví záchod i těch nejhorších skvrn. Každý ho má doma, aniž by tušil o tomto využití

  • Nasaďte si rukavice, abyste si ruce před octem ochránili.
  • Zajistěte si dobré větrání příslušné místnosti, abyste se vyhnuli vdechování octových výparů.
  • Před samotným čištěním toaletu ještě spláchněte, aby odtekly všechny uvolněné nečistoty.
  • Pak přímo do mísy nalijte ocet a nechte působit. Minimální doba je hodina, ale lepší je samozřejmě delší čas působení.
  • Abyste záchodovou mísu vyčistili dokonale, přisypte po nějaké době šálek jedlé sody. Dojde k chemické reakci kyseliny se zásadou a v míse to začne mírně bublat a šumět. Tím se začnou rozkládat nažloutlé či šedivé skvrny na porcelánu. A uvolní se i částečky minerálních usazenin.
K čištění WC poslouží ocet
Fotografie: dirtyboxface / Creative Commons / Attribution-Share Alike 2.0

Pak použijte štětku nebo kartáč a celou mísu vydrhněte, včetně vnitřního okraje, jímž natéká do mísy voda. Následně toaletu spláchněte, aby ocet a jedlá soda odtekly a vzaly s sebou i uvolněné nečistoty. Důležité je vyčistit WC mísu i z vnější části, píše web CPykami. To znamená jak keramiku, tak i sedátko a prkénko. K tomu použijte čistý hadřík nebo papírovou utěrku, namočte je do octa a vše nejprve umyjte a poté utřete do sucha. Jestliže máte v záchodové míse úporné skvrny a v odtoku větší vrstvu minerálních usazenin, nechte ocet se sodou působit přes noc.

Jaké výhody lze spatřit při čištění WC octem

Ocet je přírodní a biologicky odbouratelný prostředek. Je nákladově efektivní, levný a snadno dostupný. Má antibakteriální i antivirové vlastnosti a efektivně celou toaletu dezinfikuje. Ocet má také schopnost neutralizovat a pohlcovat pachy, vaše toaleta tedy zůstane po umytí octem svěží. A co dalšího můžete s tímto univerzálním pomocníkem vyčistit? Tak například si ocet poradí se zčernalými dvířky u krbu. Postup jsme na BydlímeÚtulně uvedli už dříve.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*