Zčernalá skleněná dvířka od krbu jsou trnem v oku mnohých domovů. Vyčistit je pomůže i směs s octem

Fotografie: Depositphotos

Když jsou krásné přírodní plameny zakryty či zamlženy mastným filmem nebo černými šmouhami, naprosto to zničí zážitek z celého použití krbu.

Podle typu prachu nebo sazí se může sklo snadno zašpinit ze zůstatků, které na jeho povrchu zůstaly moc dlouho. Postupnému špinění se nevyhnete prakticky při jakémkoli typu krbu. I když je plamen vytvářen naprosto čistým zemním plynem, bude sklo dvířek chtít několikrát za rok generální očistu. To je prevencí ještě většího zašpinění. Jeho odstranění vám totiž dá mnohem více práce. Nejde jen o estetickou záležitost, usazeniny mohou poškodit i funkčnost vašeho krbu.

Čistý ocet, případně škrob a Francovka

Někomu vadí ostrý odér, ten však zakrátko vyprchá. Když ho nastříkáte na sklo, strávíte očistou jen minimum času. Na skutečně špinavém skle může tvořit šmouhy, takže se připravte na více koleček. Jestli už krb něco pamatuje, hodí se dle webu Hunker přidat i kukuřičný škrob. Funguje totiž jako jemné brusivo, aniž by však poškodil sklo. Smíchejte tedy 2 šálky teplé vody, 1 lžíci kukuřičného škrobu a ¼ šálku octa.

Nepříliš známý postup, pokud vám po předchozí metodě stále něco zůstalo. Stejně tak pomůže u náročných míst. Smíchejte 2 šálky vody, ¼ šálku octa, ¼ šálku Francovky a 1 lžíci kukuřičného škrobu. Nastříkejte roztok na sklo a nechte ho několik minut působit. Pak místo vyčistěte čistým hadříkem pomocí krouživých pohybů. O čističích už jsme na BydlímeÚtulně mluvili víckrát, mohou pomoci i další.

dřevo uvnitř krbu
Fotografie: Pixabay

Šikovný výběr palivového dříví značně uleví rodinné peněžence. Vysokou výhřevnost má i borovice nebo smrk

Důvody černání skla

Samotný vznik šmouh od sazí lze redukovat, protože jde o jednoduchý mechanismus. Za černé sklo může špatné hoření. To vychází z nedostatku vzduchu nebo velkého množství nekvalitního dřeva. Jak potvrzuje i VeseleBydlení, problémy jsou především vlhké dřevo a jeho špatné rozložení v krbu. Polena je totiž třeba dávat dál do krbu, ne hned ke sklu. Dolů dejte silné kusy, navrch ty tenké. Méně častá je špatná konstrukce krbové vložky, případně tah komínu. Sklo postupně zanáší saze, prach a kouř. Ty můžete navíc roznést po celé vaší domácnosti.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]