Toto přijde vhod! Účinné metody, jak odstranit skvrny od krve z oblečení

Fotografie: Depositphotos

V životě mohou nastat situace, kdy si oblečení nedopatřením zašpiníte krví. I tyto fleky lze účinně odstranit, když víte, jak na to.

Občas se říznete, odřete nebo se stane nehoda, při které si zašpiníte oblečení krví. Mezi lidmi koluje mýtus, že krev nelze odstranit, ale není tomu tak. Vyzkoušejte si pár triků a tipů, které vás účinně zbaví skvrn od krve na oblečení.

Ocet

Tento účinný pomocník se hodí nejen do domácnosti k úklidu, ale také na skvrny od krve. V obchodě si zakupte bílý ocet. Tím navlhčete oblast potřísněnou krví a nechte 30 minut působit. Pokud je oblečení špinavé na několika místech, zřeďte ocet 1 : 2 9% octem ve studené vodě a namočte do něj oblečení na 10 minut.

Fotografie: Freeimages

Poté látku dobře otřete a vyperte v pračce jako obvykle. Pokud budou skvrny stále viditelné, postup podle potřeby opakujte. Doporučuje se skvrny od krve odstranit do 24 hodin od vzniku. Po této době totiž skvrny již nepůjdou lehce odstranit a i po vyprání mohou na látce zůstat žluté nebo hnědé skvrny.

Amoniak

Tato tekutina vytváří na látce zásadité prostředí, které mění strukturu molekul a pomáhá odstraňovat stopy organického původu. Skvrny potřete roztokem amoniaku (1 díl alkoholu na 2 díly vody) a nechte působit 30 minut. Touto metodou lze odstranit i pot a moč.

Univerzální mazivo WD-40 original

Tento aerosolový přípravek nemusíte používat pouze na dveře od auta a jiné přístroje. Použít ho můžete i na látku se skvrnami. Odstraní skvrny od krve, rtěnku, špínu, mastnotu nebo inkoust. Stačí nanést malé množství přímo na skvrnu, počkat několik minut a nakonec omýt práškem.

Peroxid vodíku

Pokud si zašpiníte oblečení a máte po ruce peroxid vodíku, použijte ho. Funguje totiž pouze na čerstvé skvrny. Naneste 3% roztok peroxidu vodíku přímo na skvrnu, chvíli počkejte, látku dobře opláchněte v čisté vodě a prádlo vyperte jako obvykle. Nenechávejte peroxid na látce déle než 5 minut, jinak budete mít oblečení zničené.

Kukuřičný škrob

Smíchejte kukuřičný škrob se studenou vodou a míchejte, dokud nebude směs kašovitá. Naneste ji na skvrnu a jemně ji do ní vetřete. Oblečení s nanesenou směsí umístěte na sluníčko a nechte ji zaschnout. Poté zbylý škrob odstraňte kartáčem.

Fotografie: Pixabay

Mastekový prášek

Skvrny z oděvů nebo nábytku odstraní mastekový prášek. Pro tyto případy si můžete připravit pastu z mastekového prášku a vody. Tu naneste na skvrny a nechte zaschnout. Po zaschnutí odstraňte přebytečný prášek hadříkem nebo kartáčem a opláchněte čistou vodou.

Studená solná voda

Tato metoda je známá již dlouhé roky a stále funguje. K odstranění fleků od krve je vhodná pouze studená voda. Sůl je magnetem pro nečistoty a působí jako jemný peeling. Pokud budete mít na oděvu skvrnu, namočte ji do studené vody a hojně ji posypejte solí.

Fotografie: Pixabay

Skvrna se vám rozpustí před očima do několika sekund. Pro jistotu ji namočte předem na 3 až 4 hodiny do slané vody (1 lžíce na 1 litr vody). Poté prádlo dejte vyprat běžným způsobem. Tuto metodu může využívat každý, protože tyto ingredience má doma snad každý.

Zdroj: Goodhousekeeping

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]