Zápalkové hnojivo na rostliny působí jako živá voda. Dodá jim látky, které nenajdete ani v obchodě

Fotografie: Pastorius / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Hnojivo ze zápalek můžete použít na rostliny v bytě i na záhoně. Musí to však být ty, kterým prospívá síra, fosfor, hořčík a železo.

Potřebujete-li přihnojit rostliny, není nutné hned kupovat drahé specializované přípravky. Stačí se rozhlédnout kolem sebe a zjistíte, že máte po ruce řadu přírodních hnojiv. Nejjednodušší řešení bývají často ta nejúčinnější. A tak je to i v případě hnojiva ze zápalek. Ty stojí pár korun a službu vám udělají náramnou. Půdu obohatíte o síru, ale i o fosfor a hořčík, píše se na webu DomekIOgrodek. Jsou to prvky, které jsou součástí téměř všech hnojiv, která se prodávají na trhu.

Jak hnojivo ze zápalek použít

I když se v domácnostech dnes spíš používají různé zapalovače, přece jen si zápalky zakupte a využijte je pro svoje rostliny. Tato cenově dostupná metoda přípravy hnojiva pro rostliny využívá vrstvu sloučenin na zápalkových hlavičkách. K přihnojování můžete použít některý ze dvou způsobů, anebo zkuste hned oba. Alespoň si vyzkoušíte, který lépe funguje. První z nich je zapíchnutí zápalek hlavičkami do zeminy v záhonku nebo v květináči. Pak průběžně zalévejte.

Doporučuje se umístit zápalky do vzdálenosti alespoň 8–10 cm od rostlin a jejich kořenového systému. Je potřeba, abyste je uchránili od přímého kontaktu s danými prvky z hlaviček. Zapíchané sirky vám také pomohou ochránit rostliny před některými nepříjemnými škůdci. Asi po 10 dnech se přesvědčte, jestli se sírové hlavičky rozpustily. Pokud ano, nahraďte zápalky novými a můžete proces ještě několikrát opakovat.

Bohatou úrodu okurek zajistí přírodní hnojivo. Kefír je ochrání před plísní a dodá živiny

Druhou možností je výroba výluhu ze zápalkových hlaviček. Vzniklý nálev pak použijete k zálivce. Tento postup je vhodný pro rostliny na záhonech. Hnojení je mírnější a zásobení živinami rovnoměrnější. Do nádoby o objemu 0,5 litru vložte asi 20–30 sirek. Nechte vylouhovat 2–3 dny. Že je výluh hotový, poznáte podle toho, že se tekutina zbarví do hnědočervené barvy a místo zápalek v nádobě zbydou jen dřevěné tyčinky bez síry. Pak nálev přeceďte přes sítko a jako zálivku použijte jedenkrát za dva až tři týdny.

Kterým rostlinám síra svědčí

Radost zálivkou ze zápalek uděláte paprikám, rajčatům, bylinkám a orchidejím. Dále můžete sírovou zálivkou obohatit azalky, gardénie, kamélie, hortenzie, rododendrony, magnólie, vřesy, borůvky, rybíz. Hlavičky totiž obsahují nejen síru a hořčík, ale také dost fosforu. Ten podporuje rozvoj kořenového systému, což je pro dobrou úrodu klíčové, uvádí web BalconyGardenWeb. Síra s hořčíkem napomáhají tvorbě chlorofylu. A to znamená, že rostliny budou mít zdravé listy.

Pokud si nejste jisti, že rostlinám sírovým hnojivem prospějete, nastudujte vlastnosti každé z nich. Jen tak použijete hnojivo ze zápalek na správné rostliny. Na webu BydlímeÚtulně jsme psali i o tom, že jako ekologické hnojivo můžete vyzkoušet vejce a banány.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*