Klíšťata se zahradě vyhnou obloukem. Efektivně je odpudí i máta a levandule

Fotografie: Depositphotos

Klíšťata se na jaře probouzejí dříve než většina hmyzu. Pobýváte-li s rodinou a domácími mazlíčky často na zahradě, je zapotřebí udělat proti klíšťatům některá opatření.

Jakmile se začne probouzet příroda, mezi první tvory, kteří procitají ze zimního spánku, patří klíšťata. A to jsou zrovna parazité, o něž vůbec nikdo nestojí. Klíšťata jsou přizpůsobena přežití v různých klimatických podmínkách. V naší zimě upadají do stavu zvaného diapauza, což je forma hibernace. Při tom se zpomalí jejich metabolismus, čímž se sníží potřeba potravy. Dokáží tedy celé dlouhé zimní měsíce přežít bez potravy. Ale s jarem to přijde.

Co tyto zákeřné parazity přitahuje

A protože jsou klíšťata paraziti, kteří se živí krví hostitelů (lidé, domácí zvířata, divoká zvěř) a přenášejí řadu závažných infekčních nemocí (zejména boreliózu a encefalitidu), nejraději by je nikdo na své zahradě neměl. Proto by bylo vhodné některé rostliny na zahradě vyměnit za nové. Existují totiž věci, které klíšťata přitahují jako magnet, a také rostliny, jež klíšťata odpuzují. A stejně tak mouchy i komáry.

Přitahuje je především lidský pot. A mají to potvůrky snadné, neboť při práci na zahradě se většinou zpotí každý. Nyní se asi podivíte, ale klíšťatům se také líbí elektromagnetické záření o frekvenci 900 MHz, jak píší na webu DomekIOgrodek. To je přesně to, co vyzařují naše mobilní telefony! A proto je při práci na zahradě, opalování či jiných zahradních aktivitách raději odložte. Z rostlin se klíšťatům zamlouvají především vysoké a husté trávy. Proto udržujte trávník vždy vysekaný, obzvláště tehdy, máte-li děti, psy a kočky – ti všichni si rádi na trávníku hrají.

Očista kůry ochrání strom i před škůdci a plísní. V zimě je na ni vhodný čas

Z dřevin klíšťata houfně obsazují túje. A navíc se jim líbí stinná a vlhká místa. Máte-li je na zahradě a rostou-li vám tam kapradiny, břečťany a další stínomilné rostliny, budou se tam klíšťata přímo houfovat. Z dalších rostlin tento nebezpečný hmyz přitahují lísky, bezinky, ostružiny a konvalinky.

A co klíšťata odpuzuje

Jako skvělý odpuzovač slouží pyrethum dalmatské (Chrysanthemum cinerariaefolium) čili kopretina starčkolistá. Látky, které obsahuje (pyrethriny) jsou organickým insekticidem. Pyrethriny jsou neurotoxiny, jež působí na nervový systém veškerého hmyzu. A dávky, které nejsou pro hmyz smrtelné, vykazují repelentní účinky. Z květů této rostliny se vyrábí přírodní insekticid, který se prodává ve formě oleje či prášku k ředění. Pozor: toxický je pro ryby a mírně i pro savce a ptáky.

Další rostliny, které by mohly klíšťata ze zahrady vyhnat, jsou měsíček zahradní, muškáty, máta, levandule, rozmarýn, medvědí česnek, eukalyptus, česnek, citronová tráva a tymián, jak uvádí web YourIndoorHerbs. Klíšťata přímo nesnášejí pryskyřici. Vysaďte proto na zahradu několik jehličnanů.

Nejen klíšťata, ale i veškerý hmyz, od komárů přes mravence a mouchy až po mšice, dokáže vypudit rostlina vratič obecný (Tanacetum vulgare). Při jeho pěstování však buďte opatrní, vratič je jedovatý. Další tipy, jak eliminovat klíšťata na své zahradě, jsme na BydlímeÚtulně již dříve publikovali.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*