Připravit maso není na první pohled nic náročného. Abyste ale uvařili dokonalý masitý pokrm, je potřeba dodržovat určitá pravidla. Toto vám pomůže chuť masa ještě vylepšit.
Vylepšete své rodinné recepty a inspirujte se těmito radami. Připravovanému masu tak dodáte tu nejlepší možnou chuť. Zabraňte zbytečnému vysoušení dušeného masa a naopak mu dopřejte co nejšťavnatější chuť. Pro dokonalou přípravu masa na jakýkoliv způsob vyzkoušejte tyto jednoduché triky. Maso bude křehčí, šťavnatější a lahodnější než kdykoliv předtím. Přidejte do svých receptů rady šéfkuchařů, výsledek vás zaručeně potěší.
Důležitý je výběr masa
Jak jemné nebo naopak tuhé je maso po zpracování, závisí především na daném druhu masa. Svou roli hraje ale také doba porážky a zpracování, kvalita balení a skladování. Již při výběru masa požadujte to nejlepší. Některé maso se skvěle hodí k dušení, jiné k pečení v troubě a další ke smažení na pánvi. Takto můžete řezníkovi své požadavky upřesnit a on pro vás jistě vybere to nejlepší.
Jak na přípravu jemného hovězího masa
Jedním ze základních triků, jak hovězí maso zjemnit, je obalit ho nejprve pár surovinami, a teprve poté ho začít zpracovávat. Hovězí maso nejprve obalte v hrubé soli, přidejte několik lžic jedlé sody nebo medu a nechte tyto suroviny na hovězí maso chvíli působit. Následně maso opláchněte a začněte je zpracovávat tak, jak jste zvyklí. Po opláchnutí bude maso mnohem měkčí.
Místo oplachování můžete tyto suroviny na mase nechat a dále ho uvařit na páře, která dokáže změkčit i ty nejtvrdší kousky. Díky jedlé sodě, soli a medu získá připravované maso po upečení pěknou zlatavou kůrku. Důležité je, abyste maso během pečení pečlivě hlídali, a zbytečně ho tak nepřipálili.
Jak ovlivní marináda tuhost masa
Marinády patří k babským radám, které jsou neocenitelným pomocníkem v kuchyni dodnes. V minulosti se v kuchyni experimentovalo se vším, co bylo momentálně po ruce, a ze vzácných objevů je možné čerpat inspiraci dodnes. Aby bylo tuhé maso křehčí, můžete ho naložit a po nějakou dobu ho nechat hydratovat. Jeho vlákna budou jemnější a nakonec mnohem křehčí. Marináda by měla obsahovat kyselé a změkčující prvky a maso byste v ní neměli mít naložené déle než 3–6 hodin. Doba macerování se však odvíjí od tvrdosti a druhu masa.
Jako kyselý prvek použijte citron a ocet
Abyste dokázali ovlivnit tuhost masových vláken, potřebujete látky, které obsahují neabrazivní, mírnější kyseliny a dokážou proniknout do svalových vláken. Skvělými pomocníky vám při tom mohou být citron, červené víno nebo jablečný ocet. Pokud chcete maso velmi zjemnit, můžete k tomu použít ananas, papáju nebo obyčejná rajčata, díky nimž se bude maso téměř rozplývat na jazyku.
Fermentované výrobky jako změkčovače
Mléčné fermentované výrobky slouží také jako vynikající změkčovače tuhého masa. Obsahují enzymy, které si dokážou poradit i s tím nejtužším masem. Maso můžete naložit do mléka, smetany nebo jiných mléčných zakysaných výrobků na 5–8 hodin nebo v lednici přes noc a další den si vychutnat dokonale křehké a lahodné masíčko.
Guláš nebo hovězího bourguignon bez vysušení masa
Dušení masa je samo o sobě skvělou metodou, jak nechat maso velmi změknout. Při této přípravě však musíte neustále hlídat hladinu vody, množství soli i rajčat. Rajčata sama o sobě dokážou tuhost masa ovlivnit. V kombinaci s vodou a solí by to mohla být vysoušecí variace. Proto je potřeba rajčata nakrájet na kousky a přidat 1–2 lžičky jedlé sody. Ta zabrání tomu, aby bylo maso během dušení příliš vysoušeno.
Zdroj: Eleganzaplus