Banánové slupky nepatří do koše. Existují další způsoby, jak je využít

Fotografie: Pixabay

Banánové slupky vnímá většina z nás jako odpad. Jsou ochranou banánu, a když je oloupeme, tak ne vyhodíme. Nyní se dozvíte, proč je to velká chyba. Dají se totiž použít na vaší zahradě. A to velmi účinně, jako náhrada klasických chemických hnojiv.

Jsou bohaté na řadu látek

Banánové slupky sice mohou na první pohled vypadat obyčejně, ale realita je taková, že jsou bohaté na řadu látek. Třeba na vápník, kterého mohou obsahovat až 19 mg a který umí eliminovat dusík v půdě. Také jsou bohaté na draslík, kterého je zde více než 40 procent. A tak chrání rostliny před nemocemi.

Dále obsahuje také fosfor, který napomáhá jak klíčení, tak i rozvoji a síle kořenů. A zapomínat nelze ani na více než 20 mg sodíku, která je dobrým pomocníkem pro podporu buněčného dělení a tvorby nových buněk. A jak banánovou slupku využít?

Zalévání čajem

Uvařte si čaj z banánových slupek. Potřebovat budete 1,5 litru vody a několik slupek od banánů. Krátce povařte, potom nádobu uzavřete a nechte slupky louhovat. V chladničce po dobu 5 – 7 dní. Potom tekutinu zřeďte další vodou a používejte na zalévání.

Do kompostu

Banánové slupky nevyhazujte do běžného koše, ale přidejte je na kompost. Podpoříte tak tvorbu kvalitního humusu, který se při pěstování jakýchkoliv rostlin na vaší zahradě bude hodit více než cokoliv jiného.

Na otření listů

Pokud máte rostliny s velkými listy, vezměte banánové slupky a jimi listy otírejte. Nejenom, že se budou o to více lesknout, ale také jim dodáte důležité látky, přímo tam, kde je potřebují.

K odpuzení škůdců

Banánová slupka je také dobrým pomocníkem k odpuzení různých škůdců, jako jsou i tolik nenáviděné mšice. Pokud se jich chcete zbavit, není nic jednoduššího, než zakopat pár nakrájených slupek přímo do zeminy k vašim rostlinám.

Jako hnojivo

A nachystáte ho velmi jednoduše, jelikož banánové slupky stačí jenom usušit, potom je nadrtit na prášek a ten můžete buď rozmíchat ve vodě, nebo ho snadno smíchat také se zeminou.

Ke klíčení

Slupky z banánů se dají použít také jako podpora klíčení. Použít můžete nasekané kousky, nebo ty usušené ve formě prášku. Díky obsahu důležitých látek je podpora klíčení zaručena.

K přípravě půdy

Banánové slupky se hodí k použití také na podzim, kdy už chystáte zeminu na jaro. Když je použijete, bude zemina podstatně kvalitnější, než byla.

Fotografie: Pixabay

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]