Blíží se nálety dotěrných komárů. Stačí je však přesměrovat do pasti z PET lahve

Fotografie: Depositphotos

Letní měsíce jsou fajn, komáři už mnohem méně. Tento hmyz je nepříjemný hned ve dvou ohledech. Jeho bodnutí svědí a ve společnosti komára se nedá spát.

Co na nás komáry vlastně tak přitahuje a jak je možné, že nás vždycky najdou? Naši přítomnost doslova vycítí na více než 10 metrů. Může za to oxid uhličitý, který běžně vydechujeme. Identifikují nás tudíž jako pevnou hmotu, z níž tento plyn vychází. Kromě toho využijí svou dovednost tepelného snímání, což jim sdělí, že jsme opravdu živé bytosti. Pak si jen najdou ideální místo, kde nás bodnout a pochutnat si na naší krvi.

Generování stejné suroviny uměle

Velmi jednoduchá past na komáry funguje na principu generování tepla a oxidu uhličitého z dalších zdrojů, nikoli našeho dechu. Výroba je velmi jednoduchá, stačí vám obyčejná plastová lahev s cukerným roztokem a kvasinkami. Ty se budou krmit cukrem a produkovat plyn, který komáry přiláká. Hmyz se pak vydá za výpary skrze trychtýř, následně se ovšem zasekne v pasti. Jakmile se totiž ocitne uvnitř, nedokáže se otvorem vrátit zpátky.

Poté už se komár jen unaví, spadne do roztoku a utopí. Nejlepší jsou tmavé lahve, které se v létě více zahřejí, generují tak další teplo a vypadají více jako kořist. Celá soustava také neobsahuje žádné chemikálie a doma si ji může vyrobit skutečně každý.

Co k tomu potřebujete a jak postupovat

  • Prázdnou PET lahev bez uzávěru, objem 2 litry,
  • nůžky nebo ostrý nůž,
  • lepicí pásku,
  • 4 lžíce hnědého cukru,
  • 1 sklenici vody,
  • 1 sáček aktivního sušeného droždí.

Rozřízněte lahev na polovinu těsně nad štítkem. Spodní část postavte na stůl, horní otočte a vložte dovnitř jako trychtýř. Do horké vody dejte cukr, dokud se nerozpustí. Nechte vychladnout asi na 50 stupňů, jemně vmíchejte droždí a všechno nalijte do pasti. Pak dovnitř zatlačte trychtýř, nechte ale prostor mezi jeho hrdlem a návnadou. Obě části pak zajistěte páskou. To zajistí pevnost a také eliminuje případné škvíry coby únikového cesty.

komár na kůži
Fotografie: Pixabay

V případě světlé lahve ji můžete překrýt tmavým papírem nebo páskou, aby past déle vydržela. Proces uvnitř bude probíhat pomaleji, všechno se navíc ještě víc zahřeje a pro komáry to bude lákavější.

Další možnosti boje s tímto hmyzem

Zmíněná past je vhodná na terasu nebo několik míst na zahradě, těžko si ji však budete dávat například do ložnice. Tam se mnohem více hodí sítě do dveří nebo oken. Hlavně večerní větrání před spaním je rizikové. Noste také dlouhé oblečení, čímž omezíte možný kontakt hmyzu s pokožkou.

pet láhev
Fotografie: Pixabay

Velmi dobře se hodí přírodní repelenty jako esenciální oleje. Pozor však na jejich ředění vodou nebo předávkování. Ideální je máta peprná, citronová tráva nebo ricinový olej. Hmyzu vadí i vůně mnoha bylin, proto není od věci pověsit na terasu či do oken několik plátěných sáčků plných takových rostlin.

Zdroj: Newsmag

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]