Účinné metody, jak si poradit s nepříjemným zápachem v domácnosti

Fotografie: Freepik

Zdrojem nepříjemného zápachu může být cokoliv. V tomto článku se podíváme na nejčastější příčina a také na to, jak se jich jednoduše zbavit, aby nám nepříjemný zápach neztěžoval život.

Zápach v domě je nepříjemností nejen pro nás, ale také pro naše hosty. Častým problémem bývá to, že pokud ve zdroji zápachu přebýváme delší dobu, naše čichové buňky si na něj přivyknou a již nám jako nepříjemný nepřipadá. To ale nemusí platit pro lidi, kteří do našeho domova přijdou. Mnohdy i nám samotným stačí zajít si na chvilku ven, na čerstvý vzduch, a při návratu do místnosti cítíme zápach, o kterém jsme dosud neměli ani tušení. 

Zdrojem mohou být domácí mazlíčci, ale i plíseň

Velmi často jsou původci nepříjemného zápachu domácí mazlíčci. Může se jednat o jejich přirozené značkování, ale i zapáchající domácí toaletu pro kočky. V obou případech se budeme muset obrátit na specializovaný obchod a zakoupit si přípravky k tomu přímo určené. Na toalety existuje speciální deodorant, který pravidelně budeme do nádoby na kočičí výkaly umisťovat. Se značkováním si můžeme poradit i s pomocí kombinace octa a peroxidu vodíku. Tato metoda ale funguje více u psů, kočky totiž pach bělidla naopak přitahuje. 

Fotografie: Pexels

Zdrojem zápachu ale může být také nepříjemná plíseň, která vzniká hlavně na místech, kde se drží větší množství vlhkosti. Takovou místností je koupelna nebo naše toaleta. S plísní si poradíme použitím speciálního prostředku zakoupeného v obchodě. Je dobré, aby místnost, kde se koupelna nachází, byla dostatečně a často odvětrávána. Pokud plíseň ještě není moc rozšířená, můžeme ji zkusit eliminovat pomocí jedlé sody v kombinaci s octem. Jakmile se pěna, která jejich vzájemnou reakcí vznikne, usadí, povrch jednoduše otřeme vlhkým hadříkem.

Nepříjemný zápach ale může způsobit i naše vaření

Častým důvodem pronikavého zápachu ale mohou být také potraviny, které si připravujeme. Může se jednat o ryby nebo o smažené jídlo. V tomto případě je ideálním řešením nejen zapnout speciální větrák, který máme umístěný nad sporákem, ale také otevřít okno. Použít můžeme i speciální sprej neutralizující zápach, nebo můžeme sáhnout po citrusových plodech, které mají stejnou funkci. Můžeme si z nich jednoduše vyrobit domácí osvěžovač vzduchu. Stačí, když do rozprašovače s vodou přidáme pár kapek esenciálního oleje. 

Fotografie: Pexels

Na neutralizaci zápachu, který pochází z naší lednice, se výborně hodí jedlá soda. Tu jednoduše v mističce umístíme do rohu lednice a ona se již o boj s nepříjemným zápachem sama postará. Myčku můžeme propláchnout obvyklým mycím cyklem, jen místo prostředku na mytí dáme do zásobníku 2 hrnky octa. Pokud v místnosti kouříme, na pohlcení vzniklého zápachu se hodí výše zmíněný domácí osvěžovač vzduchu nebo miska naplněná octem ponechaná v místnosti přes noc. Nesmíte ale také zapomínat dostatečně větrat. 

Zdroj: Goodhouse

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]