Každá rostlina potřebuje několik základních bodů péče, jako je zálivka, sluneční světlo a hnojení. To však pro někoho může být velkou neznámou, a tak si vysvětlíme, co a jak.
Rostliny jsou krásným prvkem domácnosti i téměř neodmyslitelnou součástí každé zahrady. Svým vzhledem umí potěšit, ale přinášejí i jiné bonusy ve formě lepšího vzduchu a také výhod pro zdraví. Aby se však rostlinám dobře dařilo, je potřeba se o ně správně starat a věnovat jim péči, kterou potřebují. K té jednoznačně patří například správné umístění, pravidelná zálivka, také hnojení a úkony. Jak tedy o rostlinky správně pečovat a jak je hnojit?
Správná péče, základ úspěchu
Jelikož je každá rostlinka, ať už se jedná o pokojové nebo zahradní, jiná, může mít také každá rozdílné nároky na péči. Některým vyhovuje více světla, jiným méně, některé potřebují vyšší vzdušnou vlhkost a častější zálivku, jiné mohou mít speciální nároky na zeminu, ve které jsou umístěny. Vždy je proto důležité zjistit si o rostlince všechny tyto informace a zvážit, zda jsme schopni jí adekvátní podmínky poskytnout. Přece jen se jedná o živou věc.
Pokud tedy máte vše potřebné nastudováno, můžete se pustit do pěstování. Pro jednotlivé rostliny zvolte správnou půdu a umístění podle jejich nároků na světlo. Věnujte péči pravidelné zálivce a případnému rosení a také neméně důležité činnosti zvané hnojení. To je pro rostliny velmi podstatné, neboť jsou jim touto cestou dodávány živiny potřebné k životu a zdravému růstu.
Kdy a jak je nejlepší hnojit
První informací, kterou o hnojení potřebujete vědět, je kdy a jak se má spravně provádět. Je totiž velmi důležité vědět, jak přesně na to, abyste své rostlince spíše více neuškodili, než pomohli. Ideálně se tedy hnojení provádí především ve vegetačním období, kdy je růst rostlin v nejvyšším bodě. Jedná se o jarní a letní měsíce a v tomto období se doporučuje hnojit zhruba každé dva týdny, nebo každých 10 dnů.
Období klidu poté nastává na konci léta a trvá až do prvních jarních měsíců. V této době potřebuje rostlinka klid a omezí se jak zálivka, tak i hnojení. To se podle potřeby provádí zhruba jednou za měsíc nebo u některých rostlin i jednou za dva měsíce. Častější hnojení by vedlo k příliš velké námaze kořenového systému, což by mohlo rostlinu naprosto odrovnat.
Nejvhodnější hnojivo – to domácí
Když už tedy víte, jak a kdy nejlépe hnojit, můžeme se pustit do seznámení s jednotlivými druhy hnojiv. Těch je na trhu hned celá řada a vybrat si tak můžete z granulových, práškových ale i tekutých, či dokonce tyčinkových hnojiv. Ty stačí jednoduše zapíchnout do půdy k rostlince a z tyčinky se bude pomalu vylučovat kýžené množství podpůrných látek.
Také lze hnojiva rozdělit podle toho, pro které rostliny jsou určena. Na výběr tedy máte zahradní hnojiva, hnojiva pro orchideje, pro zelené či kvetoucí rostliny, pro kaktusy, palmy a sukulenty a pro mnohé další druhy. Také můžete volit mezi hnojivy s okamžitým účinkem, ale i s dlouhotrvajícím efektem.
Většina těchto hnojiv je však na chemické bázi a pro některé rostliny mohou být až toxické a spíše než na užitek vám budou na škodu. Proto i při hnojení platí fakt, že lepší bývají domácí hnojiva, u nichž máte vždy pod kontrolou obsah i složení. Můžete si tak být přesně jistí tím, co vaše rostlinka dostane. Jak tedy pohnojit kvítí podomácku?
Zálivka z cibulové vody
Možná jste již slyšeli, že cibulové slupky obsahují řadu důležitých vitamínů, minerálů a fytoncidů. Najdeme v nich ale i stopové prvky mědi, fosforu, hořčíku a draslíku, což pro rostlinky bude naprosto ideální. Toto složení jim totiž dopřeje přesně to, co potřebují ke správné tvorbě bohatého kořenového balu i k celkovému vývoji. Organické kyseliny a minerální soli obsažené v cibulových slupkách navíc také podporují obranyschopnost rostlinky před různými nemocemi nebo škůdci. Jak tedy na to?
Potřebovat budete pouze cibuli, nádobu a vodu, kterou běžně pro své rostlinky používáte. Ať už se jedná o dešťovku nebo odstátou vodu z kohoutku, nalijte ji do nádoby, do které poté přidáte několik cibulových slupek. Nádobu uzavřete a nechte ji několik dní odstát. Poté máte hotovo a vitamínová bomba pro vaše rostliny je na světě. Používejte ji přibližně jednou nebo dvakrát do měsíce tak, že rostlinku hezky zalijete, co nejblíže ke kořenům. Sami poté uvidíte, jak se jí bude dařit.
Zázračný zelený čaj
Zelený čaj je známý především pro své velmi pozitivní účinky na lidské zdraví, kdy tělo účinně zbavuje škodlivých toxinů, podporuje správnou funkci metabolismu, snižuje ukládání tukových zásob a mnoho dalšího. Jeho výhodou je také příjemná a svěží chuť, která dokonale zažene žízeň. Mezi jeho další klady se však může řadit i velmi dobrý vliv na rostliny. Obsahuje totiž řadu potřebných minerálů a vitamínů a půdu dokáže stejně jako lidské tělo zbavit nežádoucích toxinů.
Návod na použití je velmi jednoduchý a nenáročný a zvládne ho naprosto každý. Prvním krokem je vypití šálku vašeho oblíbeného zeleného čaje. Poté stačí sáček s čajem vyjmout a nechat ho na světlém místě proschnout. Když budete mít hotovo, nezbývá nic jiného než sáček rozstřihnout a jeho obsah nanést do půdy jednotlivých rostlin. To můžete provést buď jednoduchým posypáním vrchní části půdy a následným zalitím, nebo můžete jednotlivé části čaje opatrně vtlačit hlouběji do půdy, a tím pádem také blíže ke kořenům.
Voda z brambor umí dělat divy
Dalším skvělým a zcela přírodním hnojivem je také voda, která zůstává po uvaření brambor. Tu mnoho lidí považuje za zbytkovou, či dokonce odpadní a bez váhání ji vylívají. Dělají však chybu, neboť tato voda je velmi kvalitním zdrojem vitamínů, minerálů i škrobu, který přispívá k růstu i zdraví rostlin. Stačí tedy po vaření brambor tuto vodu slít a odložit do lednice. Každý týden jí poté zalijte rostliny a sami uvidíte, jak se jim bude dařit.
Droždí jako kouzelný pomocník
Ač se to možná nezdá, troška kvasnicového droždí umí mnohdy rostlinkám pomoci více než předražené chemické přípravky a hnojiva. Stačí pouze vědět, jak na to. V první řadě je důležité dát si pozor na to, na co kvasnicový roztok chceme použít. Ten se totiž nejlépe hodí k pěstování odolných druhů rostlin, pro zahradní trvalky, ale ocení ho i některé druhy zeleniny jako rajčata či papriky.
Poté je také důležité odhadnout správné množství použitých kvasnic. U čerstvého droždí je toto množství 200 gramů na 1 litr teplé vody. Obě suroviny smíchejte a poté celou směs nechte přibližně 3–5 hodin luhovat. Výsledný roztok před použitím rozřeďte s vodou v poměru 1 : 10 a používejte ho zhruba jednou za týden nebo 10 dnů.
U suchého droždí je zapotřebí smíchat přibližně 15 gramů sušených kvasnic s 10 litry teplé vody. Poté přidejte přibližně 80–100 gramů cukru. Pořádně promíchejte a nechte roztok několik hodin kvasit. Nakonec ho opět zřeďte s 50 l vody a používejte ho přibližně jednou nebo dvakrát za čtrnáct dnů. Tato metoda je však vhodná spíše pro užitkovou zahradu.
Kávový lógr jako vitamínová bomba
Dalším klasickým zbytkem, který lidé často vyhazují, je i kávový lógr. Ten je však mnohem prospěšnější, než se na první pohled může zdát. Obsahuje totiž velké množství minerálních látek a vitamínů, které podporují růst rostlin a jejich přirozenou obranyschopnost před nemocemi a škůdci. Místo vyhození ho tedy pravidelně přidávejte do půdy k rostlinkám a výsledek se brzy dostaví.
Zdroj: GardeningKnowHow