Ne všechna hnojiva jsou vhodná pro pěstování cibule. Těmto je lepší se vyhnout

Fotografie: Freepik

Domácí pěstování cibule není nic složitého, ale musíte vědět, jakým hnojivům se vyhnout. Existují totiž látky, které růst cibule zpomalí a celkově zkomplikují, takže bude lepší sáhnout po jiných přípravcích.

Nejhorší hnojiva pro cibule jsou taková, která je dobré nepoužívat při pěstování této plodiny na zahradě. Vyhnete se tak hnití či jinému komplikovanému růstu, kdy bude tvorba cibule zpomalená či jinak ohrožená.

Fotografie: Freepik

Organická hnojiva

Cibule potřebuje úrodnou půdu, což samozřejmě obnáší organická hnojiva jako jsou kompost nebo hnůj. Jejich aplikace je však vhodná několik měsíců před samotnou výsadbou cibule. V půdě totiž proběhnou jednotlivé důležité procesy, které jsou nutné pro správné rozložení a následnou využitelnost jednotlivých živin pro rostliny.

Organickým hnojivům totiž trvá o něco déle proces rozložení, aby došlo k proměně na minerální hnojiva. Při nehnojené půdě však hrozí riziko, že cibule budou příliš malé kvůli tomu, že bude chybět fosfor, draslík a další stopové prvky, které jsou velmi důležité pro celkový vývoj.

Dusík a amoniak

Pro svůj růst a vývoj potřebuje cibule dostatek dusíku. Jenže použití správného hnojiva a vhodné načasování aplikace je naprosto základní. Cibuli dopřejte mírné přihnojení dusíkatými hnojivy, aby byla zachována typická chuť a aroma. Pomáhá to také pro pevné listy a dostatečnou odolnost proti některým chorobám. Při použití silnější směsi hnojiva však může snadno dojít k nechtěnému popálení rostliny hlavně v oblasti kořenů i samotné cibulky.

Fotografie: Freepik

Kopřiva a droždí

Dalším hnojivem, které není vhodné pro cibule, je směs z kopřiv a droždí. Tento způsob přírodního hnojení je velmi oblíbený díky své jednoduchosti a zároveň skvělým výsledkem. Kvasinky se totiž postarají o obohacení půdy o důležité mikroorganismy, což pomůže nastartovat důležité procesy v půdě. Během toho však dojde k dočasnému vyčerpání živin, což může zkomplikovat samotný růst cibule. Načasování tak proveďte raději na podzim nebo časně na začátku sezóny.

Zdroj: GardeningKnowHow

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]