Geniální fígl na udržení dokonale čisté a funkční žehličky po celé roky

Fotografie: Freepik

Žehlička je nepostradatelným pomocníkem v každé domácnosti. Žádná žena už si nedovede život bez ní představit, zvlášť pokud má doma vysoce postaveného muže, který potřebuje mít denně vyžehlené košile.

V žehličce se ale často vytvoří vodní kámen a také rez, která může být velkým problémem. Způsobuje rychlé poškození celého přístroje, a navíc může zničit také oblíbené kousky oblečení. Jak se starat o žehličku, ab vydržela co nejdéle?

Fotografie: Freepik

Nepoužívejte destilovanou vodu a pravidelně čistěte žehlicí plochu

Mnoho žen používá k žehlení destilovanou vodu, ale není to dobrá volba. Destilovaná voda obsahuje látky, které mohou žehličku poškodit, zejména její kovové části. Nejlepší je použít vodu vařenou a filtrovanou, aby se v přístroji nehromadil vodní kámen. Vyvarujte se také přidávání chemických přísad do žehličky.

V obchodech najdete mnoho druhů přípravků na čištění žehličky. Je ale dobré vědět, že chemikálie, které obsahují, nejsou pro žehličku nic dobého. Raději používejte přírodní prostředky, které jsou mnohdy účinnější.

Fotografie: Freepik

Na spálenou žehličku platí ocet a jedlá soda

Nepostradatelnými pomocníky budou ocet a jedlá soda. Položte hadřík namočený v octě na spálené místo na žehlicí ploše, poté ho posypte jedlou sodou a několik minut počkejte. Spáleninu poté odstraňte houbou. Pokud se nebude chtít pustit, namočte houbu ještě do horké vody. Nakonec žehličku otřete suchým hadříkem a můžete žehlit dál.

Pravidelným čištěním žehličce prodloužíte životnost klidně i o několik let. Pokud se o ni nebudete správně starat, nahromadí se špína a také vodní kámen. Žehlička se může ucpat a nebude fungovat na 100 %. Měli byste ji čistit každé dva týdny, ale záleží na tom, jak často ji používáte. Některé moderní žehličky už mají funkci samočištění, takže se není potřeba o nic starat.

U starších modelů je to ale zapotřebí. Stačí ocet, voda a měkký hadřík. Nezapomeňte čistit nádržku na vodu, nalijte do ní roztok octa a vody, žehličku zapněte a počkejte, až se odpaří. Žehlicí plochu vezměte hadříkem, který namočte do octa. Žehlička by u čištění měla být mírně teplá, studenou můžete očistit pomocí malého množství zubní pasty. Vždy žehličku používejte tak, jak najdete na štítku s oblečením. Některé tkaniny vyžadují speciální zacházení nejen při praní, ale také při žehlení.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]