Údržba dřevěných a kovových garnýží – jak na to?

Fotografie: Fotoduets / Adobestock.com

Garnýže jsou často přehlížený, avšak nezbytný prvek ve většině domácností. Hrají velkou roli při celkovém vytváření atmosféry a estetiky v místnosti. Zatímco se zaměřujeme na záclony a závěsy, zapomínáme na důležitost péče právě o již zmíněné garnýže. V dnešním článku se proto podíváme, jak na správnou údržbu.

Funkční a zároveň designové

Garnýže představují nejen funkční prvek interiéru, na který zavěsíme závěsy nebo záclony, ale dnes už také designový. Mohou být vyrobeny z různých materiálů jako dřevo nebo kov. Každý materiál přináší do interiéru svůj jedinečný vzhled a styl. Dřevěné dodají místnosti přírodní a teplý dojem, zatímco kovové garnýže mohou přinést moderní a elegantní atmosféru.

Dřevěné garnýže

  • Čištění – pro udržení původního vzhledu je potřeba pravidelně čistit od prachu a jiných nečistot. Garnýž přetřete navlhčeným hadříkem. Pozor, nepoužívejte příliš mnoho vody, mohla by deformovat nebo poškodiť dřevo. Suchým hadříkem z mikrovlákna následně otřete garnýž do sucha.
  • Povrchové úpravy – jsou-li dřevěné garnýže lakované nebo mořené, je důležité kontrolovat stav povrchu a případně znovu udělat ochranné nátěry. Pro lepší ochranu před prachem a znečištěním můžete garnýž pravidelně leštit voskem na dřevo.

Kovové garnýže

  • Čištění – narozdíl od dřevěných, zde je vhodné čistit jemným hadříkem a trochou mírného čisticího prostředku, aby se odstranily nečistoty a zabránilo se vzniku koroze. Můžete použít například obyčejný mýdlový roztok, ale pozor na jeho množství, může zanechávat šmouhy. Ani zde by nemělo docházet ke zbytečně velkému kontaktu s vodou nebo vlhkostí, jelikož se tak zvyšuje riziko koroze.
  • Povrchové úpravy – i zde se vyplatí pravidelně kontrolovat stav a v případě náznaku poškození provádět drobné opravy. Předejdete tak oxidaci nebo poškození povrchu. Výhodou je, pokud jsou kovové garnýže galvanizované. Díky dodatečné vrstvě dosahují dlouhodobé ochrany proti pronikání vlhkosti a korozi.

Starost o tento kousek nábytku není nic složitého. Navíc vše potřebné už dnes seženete v každém dobrém obchodě. Kvalitní garnýže a příslušenství (držáky, tyče a další) najdete na Pompeza.cz, kde vám zároveň poradí, jak se o zakoupené zboží nejlépe postarat.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*