Úklid domácnosti bez kupované chemie z obchodu. Připravte si vlastní čistící prostředky

Fotografie: Freepik

Plánujete doma velký úklid, po kterém se bude všechno blýskat čistotou? Tento článek je kompletní rádce, díky kterému si vypulírujete jedna radost. A za použití přírodních produktů. Zapomeňte na chemii. Čtěte dál a zjistěte vše, co jste chtěli vědět.

V hlavní roli jedlá soda

Jedlá soda je skvělou zbraní proti skvrnám od oleje. Můžete ji použit při čištění celé kuchyně. Smíchejte čtvrt hrnku jedlé sody s trochou vody (směs by měla mít konzistenci jako zubní pasta). Použijte papírovou utěrku, dejte na ní trochu pasty a krouživým pohybem vyčistěte špinavé místo.

Máte doma rodinné stříbro, kterému chcete vrátit zašlý lesk? Zašpuntujte dřez a vršek překryjte folií. Na vrch dejte příbory a přelejte je vroucí vodou. Přidejte šálek jedlé sody. Uvidíte, že matný odstín okamžitě zmizí. Pokud na stříbře zbyly jakékoliv nečistoty, vyčistěte je pastou z jedlé sody z předchozího odstavce a uvidíte, že budou zářit jako nové.

Fotografie: Pixabay

Zbavte se i těch nejodolnějších skvrn ve vaší kuchyni. Do jednoho a půl šálku jedlé sody nalejte sklenici vody pokojové teploty. Vezměte do ruky kartáč a skvrny vydrhněte touto směsí. Pokračujte tak dlouho, dokud skvrny nezmizí. Přebytečnou tekutinu otřete papírovou utěrkou. Pokud váš nábytek zapáchá, posypejte ho trochou jedlé sody, nechte působit dvě hodiny a poté vyluxujte.

Bílý ocet

Ocet je silný čistící prostředek, který se osvědčí především v koupelně. Můžete s ním vyčistit jak velké plochy, tak nenápadné spáry a těžce přístupné okraje a ohyby. Zřeďte ocet v troše vody a na čištění špatně dosažitelných míst použijte starý zubní kartáček. S octem můžete čistit také okna a zrcadla. Stejně tak pomůže, pokud vám mazlíček vykonal potřebu na koberec.

Sůl

Sůl je skvělým pomocníkem při praní zdánlivě beznadějných případů. Pomůže vám odstranit žluté skvrny od pocení na bílém prádle. Stačí, když ho před praním namočíte do slané vody. Můžete ji použít i pro změkčení nových džínů. Polili jste jakoukoliv látku červeným vínem?

Pak na nic nečekejte a rychle na skvrnu nasypejte sůl. Následně látku namočte do vody a nechte odstát alespoň půl hodiny před tím, než všechno dáte do pračky. Na odolné skvrny zabírá také minerální voda. Vylejte ji na špinavé místo a nechte vsáknout do prádla. Poté vyperte. Uvidíte, že po skvrnách bude veta.

Čerstvý citron

Citron má nečekaně silné leštící účinky. Smíchejte šťávu z citronu s olivovým olejem v poměru jedna ku dvěma a máte luxusní leštidlo. Stačí jen pár kapek této směsi na měkkou látku a můžete se dát do leštění povrchů. Pokud chcete z nábytku odstranit přebytečný olej, po leštění přejeďte povrch jemnou a suchou látkou.

Fotografie: Pixabay

Máte na oblečení skvrny od inkoustu, špinavé místo pokapejte citronovou šťávou a nechte působit přes noc. Poté vyperte. Pokud skvrna nezmizí, proces opakujte. Nebo vás snad trápí skvrny na kuchyňském náčiní? Do jedné lžičky citronové šťávy přidejte sůl a vzniklou pastu naneste na skvrny na nástroje. Nechte působit a poté otřete suchou látkou. Můžete použít i na odolné skvrny na kuchyňských spotřebičích. Místo soli ale použijte jedlou sodu.

Osvěžovač vzduchu

Rádi byste vyzkoušeli přírodní osvěžovač vzduchu? Pak je tento postup přímo pro vás. Nakrájejte citron na měsíčky. Dejte do pánve a přidejte vodu. Přiveďte k varu a poté okamžitě vypněte. Nechte působit jednu hodinu. Po této době by váš domov měl vonět po citrusech.

Drcená hořčice

Špinavé talíře dejte do velké misky s vodou a přidejte prášek drcené hořčice. Tento čistící prostředek vás zbaví tuku na nádobí rychleji než jakékoliv jiné mýdlo. Prášek z hořčice můžete přidat i pokud se chystáte prát vlnu a hedvábí. Díky němu se vyperou mnohem snáz a lépe.

Úvodní Fotografie: Freepik