Balkon plný holubího trusu bude uzavřenou kapitolou. Okřídlení vetřelci se bojí pohyblivých předmětů

Fotografie: Depositphotos

Holubi, především pak jejich trus, jsou postrachem všech, kdo mají balkon či terasu. Stejně tak ničí střechy, okapy, parapety i zahrady. Nejde jen o estetiku, ale i o bezpečnost.

Jak se tedy zbavit holubů, kteří vám sedají na střechu, balkon nebo parapety? Zvláště palčivý je tento problém během dubna, kdy tito ptáci hledají nová hnízdiště. Jakmile si totiž zvolí příhodné místo, už se k němu budou pravidelně vracet. Ještě horší jsou pak místa, kde už dříve nějaký pták hnízdil. Budou totiž ještě dotěrnější. Ať už jste ovšem jakkoli velcí milovníci přírody, neměli byste dopustit, aby vám právě holubi znečišťovali prostor.

Holubi jsou vlezlí a na člověka zvyklí

Jejich výkaly nejen škodí povrchům, ale také obsahují mnoho bakterií, virů infekčních chorob i dalších patogenů, které mohou samozřejmě postihnout i člověka. Jakmile tedy máte ke konkrétnímu místu přístup, je na místě se návštěv holubů zbavit. A hlavně jim předejít. Nestačí je totiž čas od času odehnat. To vám vystačí jen krátce. Pamatujte, že tito ptáci jsou městskými tvory zvyklými na lidi. Kvůli tomu jsou mnohem drzejší než jiné druhy.

Musíte se k nim tedy dostat velmi blízko, abyste byli schopni je aspoň nějak postrašit. Vašim klíčovým spojencem je vůně. Hlavně v případě, že se jich chcete zbavit na balkonech, parapetech nebo terase. Potřebujete tedy najít zápach, který se jim hodně nebude líbit.

Vůně, které holubi zpravidla nenávidí

  • Naftalínové kuličky: Dají se poměrně snadno sehnat, jde totiž o klasickou metodu boje proti šatním molům. Několik sáčků tohoto prostředku tedy zavěste na balustrádu, nebo připevněte na parapet.
  • Osvěžovače vzduchu do auta: Opět snadno dostupné řešení, jež zase tolik lidí nenapadne. Postupujte totožně jako s kuličkami.
  • Esenciální oleje: Například eukalyptus, který čas od času nastříkáte na balkon.
  • Ocet: Jasně identifikovatelný zápach, jejž nesnáší i holubi. Nalijte ho do rozprašovače půl na půl s vodou a postříkejte parapety i zábradlí teras. Opakujte po každém dešti.
  • Bylinky i koření: Chilli papričky, levandule, máta. Tyto či další bylinky jednoduše poházejte po parapetu, případně je ještě zajistěte proti větru. Hodí se stejné sáčky, v jakých dáváte tyto bylinky například do skříní nebo prádelníku.
holub zahrada
Fotografie: Pixabay

Nevýhodou všech těchto metod je, že zmíněné vůně nevyhnutelně ucítíte také. V závislosti na podmínkách nebo zdravotních dispozicích to může být docela nepříjemné. Proto se hodí i další metody, jak se vlezlých opeřenců zbavit.

Pohyblivé věci

Holubi se obecně bojí předmětů, které se stále pohybují. Hlavně v případě, že se lesknou nebo jsou výrazně barevné. Výbornými bezpachovými metodami jsou proto:

  • Barevné balonky: Ještě lépe vlající ve větru. Když se o sebe třou, vydávají navíc skřípavé a vrzavé zvuky. To je další výhoda a děs pro holuby.
  • Větrníky: Nejlépe ty pro děti, bývají výrazně barevné. Při dostatečném roztočení často také bzučí nebo vydávají jiné zvuky.
  • Plastové tašky nebo sáčky: Stačí zavěsit několik nákupních tašek, které budou i při minimálním pohybu vzduchu šustit a praskat.
  • CD: Toto je vynikající způsob, jak vyhnat špačky a další ptáky od třešní. Avšak i holubi to přímo nenávidí. Přivažte CDčka na vlasec, při pohybu budou házet odlesky, a ptáky tak plašit.

Napodobeniny ptáků

Dají se koupit modely různých dravců. Problém ovšem je, že si na ně holubi brzy zvyknou a odhalí je. Zvlášť v oblastech, kde je takových opatření hodně.

Zdroj: Zielona Interia

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]