Úklid podle našich babiček: Vyrobte si účinný čistící prostředek za pár korun z citron

Zřejmě pro vás není nic nového, že citrus je plodina, která dokáže ochránit tělo před mnoha bakteriemi a viry. Nejen, že posiluje imunitu a obsahuje spoustu vitamínů a minerálů. Je také skvělý čistící prostředek. Už jste ho někdy zkoušeli použít během velkého úklidu?

Citron má v sobě totiž látky, které zabíjí plísně a bakterie. Působí stejně dobře jako kterýkoliv jiný antiseptický čistič. V následujícím textu najdete několik tipů, jak citron efektivně využít při úklidu.

Citron se lidem osvědčil během dlouhých tisíciletí, během kterých ho den co den používáme. Pokud hledáte silný čistící prostředek a chcete se vyhnouot agresivní chemii, pak je dnešní článek přímo pro vás. Nejen, že je šetrný, ale navíc vám ušetří stovky peněž za chemické přípravky, které nejsou ani z poloviny tak účinné. Následující postupy jsou přímo dělané pro alergiky a ty z vás, kteří hledají přírodní alternativu k chemickým přípravkům.

Provoní lednici a vyčistí mikrovlnku

Obtěžuje vás zápach z lednice? Ten je často způsobený jídlem, které tam zůstalo příliš dlouhou dobu. Jak se ho zbavit? Nejprve zjistěte, které jídlo se zkazilo a vyhoďte ho. Nyní je potřeba, abyste se postarali o vaši ledničku. Stačí, když nakrájíte pár měsíčků z citronu a rozmístíte je po ledničce. Během chvíle začnou vylučovat příjemnou citrusovou vůni, která přebije zbývající nepříjemné pachy, dokud zcela nezmizí.

Ti z vás, kteří vlastní mikrovlnnou troubu, zřejmě dobře znají nepříjemnosti spojené s úklidem jejího vnitřku. Pokud nechcete trávit zbytečně dlouho jejím drbáním, máme pro vás tento jednoduchý trik. Připravte si dvě misky a naplňte je vodou. Citron rozpůlte na půlky a vymačkejte vždy po jedné půlce do jedné misky. Poté první misku dejte do mikrovlnky a nechte ji ohřívat tři až pět minut. Vezměte houbičku a namočte ji do druhé misky se šťávou. Teď už zbývá jen začít drbat. Uvidíte, že to půjde velmi rychle.

Jak rychle vyčistit struhadlo a prkénko

Vyčistit struhadlo není vůbec jednoduchá záležitost. Především pokud jste předtím strouhali měkké potraviny jako například sýr. Nejen, že to jde těžko, ale navíc se přitom můžete zranit. Opatrnost je proto na místě. My pro vás ale máme jednoduchý trik na to, jak si celou věc ulehčit. Vezměte citron a překrojte ho na půl. Začněte ho strouhat na struhadle. Citron pomůže uvolnit a rozpustit zbytky sýra. A to je celé.

Fotografie: Freepik

Pokud chcete vyčistit dřevěné prkénko, stačí, když jeho povrch posypete solí a poté vezmete půlku citronu a potřete s ním jeho povrch. Nejen, že tímto trikem prkénko krásně vyleštíte, ale navíc ho zbavíte nepříjemného zápachu.

Rychlovarná konvice i toaleta

Ačkoliv je rychlovarná konvice opravdu praktickým kuchyňským spotřebičem, velmi rychle se ušpiní. Navíc je téměř nemožné ji vyčistit tak, jak bychom si představovali. To se ale může změnit.

Fotografie: Freepik

Stačí, když smícháte polovinu citronu ve dvou šálcích vody. Vzniklou směs nalejte do rychlovarné konvice. Nyní ji zapněte a nechte vodu přivést k varu. Poté nechte uvnitř vychladnout a nakonec vše vylejte a nechte uschnout.

Ruku na srdce, čištění toalety je snad nejhorší noční můrou každého, na koho zrovna připadne úklid domácnosti. Tak to ale nemusí vůbec být. Ulehčete si práci díky našemu jednoduchému triku. Vymačkejte citron a do jeho šťávy přidejte lžičku soli. Poté do této směsi namočte štětku od záchodu a vyčistěte s ní mísu.

Fotografie: Pixabay

Sprcha

Hlavice od sprchy se velmi rychle zanese a ušpiní od vodního kamene a mýdel, které používáme. Pokud ji chcete řádně vyčistit, stačí, když na ni nakapete citronovou šťávu a povrch vydrbete houbičkou. Kyselina z citronu zničí a rozpustí nečistoty. Zároveň hlavici vyleští jako jakékoliv chemické leštidlo. Vaše sprcha se bude blískat jako nová.

Úvodní Fotografie: iStock

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]